| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Da,sunt o Martora a lui Iehova si nu-mi e rusine ca am privilegiu de a purta acest nume.Isaia43:10-12

63 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Sunt oameni obisnuiti ca oricare om doar ca fiecare fiinta alege sa traiasca asa cum doreste.Eu nu ma am cu religia, religia mea e Iubirea, atat.Nu am dreptul sa judec oamenii si nici sa zic ce e bun sau rau pentru ei. Daca acest drum e bun pentru cineva sa il continuie, daca nu e bun poate alege altul.Este vorba de ceea ce simtim si daca mie imi pare un drum prost nu inseamna ca nu e corect, fiecare are propria sa realitate.Numai bine.

| 280Monica280 a răspuns (pentru ostea):

Bravo! (clap)

| Thunderstruck a răspuns:

Penibili, indoctrinati, nu foarte deosebiti de fanaticii ortodocsi.

| Jardelin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hai da-o incolo de treaba! Unde vezi tu fanatici ortodocsi, in sensul pe care il mentionezi?

| 280Monica280 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Penibili? Indoctrinaţi? Cred că nici nu ai stat de vorbă cu vreunul şi ai văzut doar din comentariile altora sau de pe Internet. Mai sus am dat tuturor un site unde puteţi afla mai multe lucruri despre noi.

| Duucu a răspuns:

Imi place de ei deoarece isi iau in fiecare an suturi in fund de la mine laughing Milogii, vin la usa ca sa-mi dea o bucata de salam.

| 280Monica280 a răspuns (pentru Duucu):

Ei vă vor binele şi vor doar să vă spună despre Dumnezeu. Nici măcar nu vreţi să ştiţi despre ce vorbesc. Convingerile noastre sunt bazate pe Biblie şi nu vă uitaţi pe Wikipedia unde alţii ne critică. Dacă vreţi să ştiţi mai multe despre noi, vă rog să vă informaţi la http://www.jw.org/ro
Acolo aveţi orice întrebare la care aţi dori răspuns cu privire la noi. Mai multe vedeţi la rubrica "despre noi"

| 280Monica280 a răspuns (pentru Duucu):

O bucată de salam? De învăţături biblice ce spui? Nimeni nu le dă o şansă să vadă cât de buni sunt ei de fapt. Eu nu aş renunţa nicidecum la această religie.

| Duucu a răspuns (pentru 280Monica280):

Ma pis pe ele.NOT ATEIST!

| milan9 a răspuns:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să calculeze sfârsitul lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date "precise" privind sfârsitul lumii: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii profetiei legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul si-a instaurat un Regat în ceruri.

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918. Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ, evident ca Martori ai lui Iehova. În acest sens, secta a strâns bani si a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei.

Presedintele Knorr a renuntat la închipuirea că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Knorr a refăcut calculele si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică si aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a tine aprins zelul si entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18:21-22).

| LolaLollita a răspuns:

Doar ca sa destind putin atmosfera:
Daca Iehova avea un avocat bun, nu avea nevoie de atat de multi martorilaughing

Este un banc, nu sariti pe mine.

| 280Monica280 a răspuns (pentru LolaLollita):

Nu ai destins deloc atmosfera...

| LolaLollita a răspuns (pentru 280Monica280):

Tu esti doar un exemplu, daca nu ti-a placut, nu ma deranjeaza, nu trebuie sa fiu pe placul tuturor.
Pe de alta parte, e doar un banc, asa cum am specificat la final.
Si in ultima instanta, dupa o luna jumatate imi reprosezi asta?

| 280Monica280 a răspuns (pentru LolaLollita):

Nu e niciun banc ce ai spus tu, sincer. Nimeni nu a mai răspuns pentru că a lăsat baltă subiectul, pentru acea lună jumate nici nu mi-a mai păsat...

| LolaLollita a răspuns (pentru 280Monica280):

Unii au simtul umorului, altii nu. Mi-e cam clar in ce categorie te incadrezi tu. Ma scuzi ca nu-ti voi mai raspundehappy o zi frumoasa.

| 280Monica280 a răspuns (pentru LolaLollita):

Nu e vorba de niciun simt al umorului. Ai spus ceva fara rost de care nici macar nu stii! Daca nu stii despre ce e vorba, nu te baga, ok? Nu faci chiar nimic bun. Si nu mai raspund nici eu.

| Jardelin a răspuns:

O organizatie aparuta in America, cu caracter religios, care practica un prozelitism agresiv, cu niste dogme subrede si bizare, considerata pe buna dreptate eretica, interzisa in unele state. Evident, este in slujba diavolului! Aviz amatorilor!

| 280Monica280 a răspuns (pentru Jardelin):

Verifică site-ul http://www.jw.org/ro înainte că critici convingerile lor pentru că suntem oameni normali, nu vă muşcăm, să ştiţi

| Jardelin a răspuns (pentru 280Monica280):

Multumesc pentru link! Eu nu am sa-ti dau, asa cum mi-ai dat tu, un link catre Ortodoxie, iti spun doar atit: fugi cit mai repede si fara sa te uiti in urma de acolo! Descopera Ordodoxia, deschideti mintea si inima, intelege invataturile ortodoxe si porneste cu curaj si nadejde pe singura cale care te duce cu adevarat spre mintuire! Nu e usor sa traiesti viata asa cum trebuie ca crestin ordox, insa in aceasta credinta poti dobindi mituirea si cheile Raiului!

| 280Monica280 a răspuns (pentru Jardelin):

Mă bucur că am întâlnit o persoană foarte credincioasă ca tine. Ştiu multe despre ortodocşi, am prieteni ortodocşi. Nu spunem că Martorii lui Iehova se feresc de ortodocşi, nicidecum! Suntem persoane sociabile. Eu mi-am făcut deja o convingere la care nu voi renunţa.

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Esti informat gresit legat de prozelitismul agresiv, pentru ca nimeni nu te obliga sa devii un Martor a lui Iehova.Este o decizie personala si in cunostinta de cauza.Cand m-am nascut am fost botezata ca ortodoxa, acesta a fost prozelitism agresiv, obligata sa devin ortodoxa si eram un copil mic, nu in cunostinta de cauza.Esti de acord, nu-i asa? Apoi, imi poti explica la ce te referi prin dogme subrede si bizare? Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce parere ai despre Martorii O.Z.N.- urilor?

| unul1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deschide un subiect cu tema asta daca vrei raspunsuri. Depinde de OZN-uri.

| AlexeHellsing a răspuns:

De obicei folosesc argumente concrete să denumesc un principiu sau altceva, în cazul de față o sectă. În această împrejurare foi fi scurt și la obiect folosind un singur cuvânt. Prostie!

| Silviuloan a răspuns:

Am auzit ca fac crime...

| danay72 a răspuns (pentru Silviuloan):

Esti de acord ca acestea sunt aberatii, pentru ca daca ar fi facut asa ceva, crezi ca mai aveau dreptul legal din partea statului sa mearga pe la usile oamenilor pentru a predica? Martorii lui Iehova sunt oameni pasnici care nici macar nu pun mana pe arme, dar sa mai comita si crime.De fapt Biblia spune ca in ultimele zile adevaratii inchinatori nu vor mai practica razboiul.Isaia2:2-4.Oricum,prin ceea ce ai zis ai intarit profetia conform careia vom fi urati fara motiv, spunandu-se minciuni rautacioase.Matei5:11,12; 10:22

| 280Monica280 a răspuns (pentru Silviuloan):

Martorii? Imposibil, aşa ceva nu cred! Ei nu practică violenţa. Ori eşti informat greşit, ori nu te referi la ei, vorba lui danay72.

Răspuns utilizator avertizat
| para001 a răspuns:

Nici nu stiu cine e Iehova

| MagicalUnicorn a răspuns:

Eu sunt martor al lui Unicorn.

| MagicalUnicorn a răspuns:

Eu sunt martor al lui Unicorn.

| 280Monica280 a răspuns:

Sunt oameni foarte cinstiţi şi care predică oamenilor despre Dumnezeu şi ne vorbesc din Biblie. happy

| C0nstantin a răspuns (pentru 280Monica280):

Si incearca sa mituiasca prostii cu cadouri sa li se alature sectei lor laughing

| sesilia2 a răspuns (pentru C0nstantin):

Ce cadouri? Ti-au facut tie asa? :-\

| C0nstantin a răspuns (pentru sesilia2):

Crede-ma ca expediez de 4 - 5 ori pe an din fata usii taraturi de la Martorii lui Iehova. De fiecare data aceeasi poveste: Suntem de la... va oferim credinta bla bla... si daca va alturati va mai oferim bunuri x, y, z.

| danay72 a răspuns (pentru C0nstantin):

Nu spune informatii eronate, atat timp cat nu-i cunosti.Martorii lui Iehova nu ofera cadouri, tocmai de acea nici nu sunt placuti de multi, pentru ca nu se da zahar si ulei etc.Ei ofera reviste cu subiecte biblice, nu bunuri. Apoi cred ca incurci religile, pentru ca alti ofera aceste lucruri.

| sesilia2 a răspuns (pentru C0nstantin):

Si mie mi-au venit Martorii lui Iehova la usa dar nu mi-au zis ca imi vor oferi bunuri. :S Unii sunt apostati care se dau drept Martori si spun lucruri absurde...i s-a intamplat unei prietene.

| 280Monica280 a răspuns (pentru danay72):

Dar eşti martor/ă?

| dracu14 a răspuns (pentru danay72):

Sunt 40.000 de religii in lumea asta e normal sa mai incurce omul...

| 280Monica280 a răspuns (pentru danay72):

Nu-ţi fie ruşine să răspunzi, nu te critic, dimpotrivă happy

| 280Monica280 a răspuns (pentru dracu14):

Da ştii, sunt 40 000 cu numele Martorii lui Iehova rolling on the floor

| 280Monica280 a răspuns (pentru danay72):

Am văzut că nu accepţi mesaje private. Aş vrea să-ţi zic ceva în privat. Cum voi putea? crying

| 280Monica280 a răspuns (pentru danay72):

De ce nu îmi răspunzi? cryingcrying

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 280Monica280):

Şi îţi vine să-i calci cu bocancii pe gât şi să-i impuşti în pancreas când încearcă să-ţi bage religia lor pe gât. Spune şi asta.

| 280Monica280 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cum adică "să-ţi bage pe gât"? Noi nu am obligat pe nimeni să facă parte din religia noastră. Doar le vorbim din Biblie, asta nu înţelegeţi voi. Poate nu ar trebui să fim aşa de primitivi cu alţii doar din cauza religiei.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 280Monica280):

De asta veniţi pe la uşi cu tot felul de penibilităţi...

| 280Monica280 a răspuns (pentru danay72):

Ar trebui aplaudat răspunsul câştigător! Nu trebuie să ne fie ruşine că purtăm acest nume, indiferent de împrejurări!

| 280Monica280 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cum ar fi?

Răspuns utilizator avertizat
| 280Monica280 a răspuns (pentru DanionM):

"ameninţă cu moartea"? Să ştii că mai sunt nişte oameni pe care îi numim apostaţi care pretind că sunt Martorii lui Iehova. Ei sunt mai fanatici. Vezi să nu te fi întâlnit cu vreunul dintre ei. Unei prietene i s-a întâmplat. Martorii lui Iehova vorbesc mereu frumos şi nu au obligat pe nimeni niciodată să facă ce spun ei. De ex, dacă ei vor să dea o revistă şi cineva zice "Nu!" spun foarte politicos "Bine, la revedere, o zi bună!" şi pleacă mai departe! Îţi garantez!

| danay72 a răspuns (pentru DanionM):

Martorii lui Iehova se bazeaza in totalitate pe Biblie, nu pe traditii si obiceiuri si indeamna pe toti oamenii sa studieze Biblia, nu altceva.Cat despre idei modificate dupa ureche,imi poti da un exemplu? Apoi despre amenintari cu moartea, cred ca ori esti gresit informat, ori probabil vorbesti despre altceva, deoarece Martorii lui Iehova nu practica violenta verbala, ca sa nu mai vorbim de amenintari.Romani12:17-21.Si probabil esti de acord ca, desi vorbesti un pic cam ironic si dezinformat, ti-am raspuns respectos si nu ti-am vorbit sarcastic.Asa fac toti Martorii lui Iehova.Dar sunt sigura ca de fapt, daca ai discutat cu ei, ai vazut acest lucru.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 280Monica280):

Cum ar fi ce? Replicile penibile?

Păi, este bine cunoscut faptul că martorii ăştia ai lui iehova umblă din uşă în uşă cu biblia în mână încercnd să convingă oamenii să se alăture regiliei lor, că l-au găsit pe isis şi îi poate salva...şi tot felul de nimicuri de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru 280Monica280):

Cati banii ti-au dat.Sau esti de'a lor?

| 280Monica280 a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Sunt o Martoră şi sunt foarte mândră de acest lucru. Vă mai dau o dată site-ul organizaţiei noastre unde aflaţi răspundul la orice întrebare legată de noi la secţiunea "despre noi" http://www.jw.org/ro

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru 280Monica280):

N-o sa ma atragi niciodata.NICIODATA.

| 280Monica280 a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Dar nici nu vă oblig. Eu doar vă dau nişte informaţii ca să nu vă pripiţi citind ce zic alţii care doar îşi dau cu părerea şi nici măcar nu au vorbit vreodată cu noi.

| danay72 a răspuns (pentru DanionM):

Dar nici,, marturii concrete din prezent si de acum 30 de ani'', cu nume si date nu ai spus si nici,, modificarile abuzive la adresa Bibliei'' nu ai dat. Spune ceva concret, ce ai vazut si esti sigur ca asa a fost.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Woodenpints91):

"De asta veniţi pe la uşi cu tot felul de penibilităţi..."

Martorii nu vin la uşa ta cu tot felul de penibilităţi...
Ei respectă porunca din Matei 28:19, 20 (Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt,  învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului")

Şi apoi dacă sunteţi toţi asa de creştini de ce nu respectaţi această poruncă.
La mine una nu a venit nici un ortodocs sau penticostal sau etc să-mi arate ceea ce spune Biblia.
Şi apoi nimeni nu îţi bagă nimic pe gât... dacă vrei să vezi ceea ce arată Biblia ( nu învătături omeneşti) fii sigur/ă că vei rămâne uimit/ă şi dacă nu suporţi consecinţele.
Şi apoi lucrarea de predicare pe care o fac Martorii este pentru oameni. pentru că atunci când Dumnezeu va interveni să nu poată spune că "Ştii... dar eu nu am ştiut că dacă ştiam mutam şi munţii din loc"...

O zi plăcută! happy happy happy

| vladionut94 a răspuns (pentru danay72):

Sper sa ai nevoie da un transplant ca sa iti salveze viata si sa nu poti din cauza asa zisei secte martori lui god rolling on the floor) ironic vorbind

| danay72 a răspuns (pentru vladionut94):

Cred ca ai vrut sa spui transfuzii, nu transplant. Apoi, si daca nu as fi fost martora, nu as fii acceptat transfuziile pentru ca sunt purtatoare de multe boli si pretuiesc sanatatea mea. Apoi, in secolul 21 in tarile evaluate, inclusiv in Romania sunt inlocuitori nesanguini, pe care doctorii ii folosesc cu succes si nu doar in cazul martorilor.

| danay72 a răspuns (pentru 280Monica280):

Da,sunt o Martora a lui Iehova si nu-mi e rusine ca am privilegiu de a purta acest nume.Isaia43:10-12

| andreiboss25092001 a răspuns:

Nui-i suport!