| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre rasism si persoane rasiste?

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu o părere foarte bună, dar și eu tind să fiu un pic rasist dar doar în generalizare, adică când e vorba de țigani și bozgori. Dar individual dacă cunosc o persoană nu o voi judeca niciodată după nație ci după fapte, caracter.

| sublime89 a răspuns:

Rasismul continua sa reprezinte o problema destul de mare in lume, desi lucrurile nu mai stau atat de rau ca si acum cateva decenii cand milioane de oameni au fost omorati in mijlocul Europei "civilizate" doar pentru ca apartineau unui grup etnic diferit. Chiar zilele acestea suntem martorii unei renasteri a rasismului european, cu ocazia sosirii acelor imigranti din Orientul Mijlociu si Africa. De obicei, acesti indivizi rasisti se declara drept coservatori, nationalisti, sau chiar neo-nazisti. Tot ei vor fi cei care vor incerca sa ne convinga ca sunt aparatorii civilizatiei europene, asa cum si Hitler se lauda ca lupta cu URSS-ul din acelasi motiv. Din nefericire pentru ei, nu dau dovada ca sunt cu mult mai civilizati decat acei musulmani pe care-i urasc atat de mult. Civilizatia nu prea merge mana in mana cu rasismul si xenofobia. Daca noi europenii vrem sa ne consideram civilizati, si sa fim vazuti de restul lumii la fel, atunci va trebui sa dam dovada de compasiune, toleranta, si respect pentru viata si drepturile omului. Asta e lumea pe care trebuie sa o construim, daca nu vrem ca intr-o zi sa se repete ororile celui de-al doilea razboi mondial.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este o aiureala rasismul, exista in toate rasele si buni si rai. E ca si cand ai rade de o pisica ca e pisica sau de un leu ca e leu.Fiecare fiinta are rolul ei.La fel si cu rasele.
Rasismul ascunde cel mai adesea alte probleme(educatie diferita, probleme, interese economice religioase etc.).

| gemeni6226 a răspuns:

Toti oamenii suntem creatia lui Dumnezeu, toti suntem copiii lui.Sunt convinsa ca toti putem fi unul prin dragoste iar ura si rasismul sunt sentimente ce dauneaza nu numai umanitatii ci in primul rind purtatorului acelui sentiment.Ura nu naste copii, omenirea nu are viitor prin sentimente de ura doar prin dragostea de semeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa sufar tiganii, mai ales cei care au vandalizat trenurile noastre si le-au transformat in adevarate carute.
In general, nu ma simt bine cu tigani in preajma mea. Daca s-ar comporta ca oamenii poate n-as avea nimic cu ei, dar ei sunt alta specie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi parere pe care o am despre credinciosi si patrioti. Oameni mici si limitati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tigani, intrucat tiganii sunt animale pradatoare.
Cand zici rrom te gandesti ca la orice alta natie, dar tiganul e termenul ce-i defineste cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau tu le zici rromi la tine in Roma? Se poate si asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu li se zice rromi nici aici. faceam misto de faptul ca este o lege in Romania parca in care iti interzice sa le zici asa

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da' numai va certaț sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine se cearta laughing, sunt doar mistouri dar krakila e mult prea sensibil intre 12 si 4 pm rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu va mai certati"... tongue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zi zau rolling on the floor nu, acum serios, tu chiar nu iti dai seama cand se face misto? cred ca esti singurul de pe tot internetul asta care n-a auzit de "numai va drogaț"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cre' ca...

| Anonimm1204 a răspuns:

Sincer persoanele care sunt rasiste nu au cei 7 ani de casa, nu inteleg de ce sunt rasisti de exemplu tigani sau arabi sunt multe persoane care nu ii suport si sunt rasisti, si iei sunt tot Oameni uni dintre iei buni alti rai cum este peste tot, si ce vina au iei ca s-au nascut tigani sau arabi sau etc, suntem cu toti oameni si nu trebuie sa fim rai uni cu ceilalti...

| Clinketta a răspuns:

Eu una nu am nicio problemă cu rasiștii. Sunt și ei oameni, cei ce au probleme cu ei fac discriminări! Daca toți oamenii ar fi la fel care ar mai fi sensul?