| anonim_4396 a întrebat:

Cine a citit carti de Luminita Aldea?
V-au placut?
Georgiana P

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In afara stilului literar care, citeodata, mi-aduce aminte de versurile,"Tata cinta pe tractor"Adica fraze simple intr-un dialog care ai putea sa-i vezi sfirsitul din mai multe unghiuri, tema e cool...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, tu chiar ai citit ce am intrebat eu sau ai raspuns asa ca sa te afli in treaba?
Georgiana P

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pina si dialogului asta ii prevad sfirsitul. Vrei sa ti-l spun?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se cheama cartile? Ce coperta au? Spune-mi macar numele personajelor principale ca sa te cred ca macar stii despre ce vorbesti.
Georgiana P

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule sau doamna sotul meu va va raspunnde cinnd va veni de la servici sau cind va vrea el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nisipuri miscatoare, Sa nu lasi sa-ti omoare visele pe nimeni,

| UnOmacadadcacsac a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Aveti cartea Nisipuri Miscatoare de Luminita Aldea? Va ofer 200 de lei pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nisipuri miscatoare, Acasa - asa se cheama cartile pe care le-am citit eu. De altceva nu am auzit. Harciog, mai scrie-mi dupa ce citesti un pic si atunci poti sa critici, dar in cunostinta de cauza.
Georgiana P

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foerte mult. Sunt carti care sau intiparit in sufletul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua,
Pana mai zilele trecute, nici nu auzisem de aceasta 'Doamna a srisului romanesc'.
insa am pus mana si am citit cartea Acasa I si apoi pe celelale carti ale dansei.
nu stiu cum as putea descrie cartile dansei.sunt de o rara sensibilitate.sunt acele lucruri care te ating in suflet si te fac sa te gandesti de mai multe ori la viata.la oamenii de langa noi.la acei copii ai nimanui.la prea multe lucruri care ne e greu sa ne gandim.sau pe care evitam sa le gandim pentru ca sunt prea dureroase...
de mai multe ori erau sa-mi dea lacrimile cititnd (desi recunosc ca sunt o persoana destul de matura). insa acele carti ating acel ceva din suflet.sunt de o rara sensibilitate cartile acestei 'Doamne a scrisului romanesc'.
descriu atat de bine ceea ce se intampla la noi in tara.incat te lasa fara cuvinte de foarte multe ori.
tot ce as vrea e sa gasesc cat mai multe carti ale dinsei.
sincer, eu cred, cartile doamnei te imbogatesc sufleteste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua,
Pana mai zilele trecute, nici nu auzisem de aceasta 'Doamna a srisului romanesc'.
insa am pus mana si am citit cartea Acasa I si apoi pe celelale carti ale dansei.
nu stiu cum as putea descrie cartile dansei.sunt de o rara sensibilitate.sunt acele lucruri care te ating in suflet si te fac sa te gandesti de mai multe ori la viata.la oamenii de langa noi.la acei copii ai nimanui.la prea multe lucruri care ne e greu sa ne gandim.sau pe care evitam sa le gandim pentru ca sunt prea dureroase...
de mai multe ori erau sa-mi dea lacrimile cititnd (desi recunosc ca sunt o persoana destul de matura).insa acele carti ating acel ceva din suflet.sunt de o rara sensibilitate cartile acestei 'Doamne a scrisului romanesc'.
descriu atat de bine ceea ce se intampla la noi in tara.incat te lasa fara cuvinte de foarte multe ori.
tot ce as vrea e sa gasesc cat mai multe carti ale dinsei.
sincer, eu cred, cartile doamnei te imbogatesc sufleteste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da foarte si am cautat saitul sa o recitesc dar nu il mai gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citit putin. Sincer, fara suparare, poate mergea prin anii 80 insa acum... e penibil.

| rouaroxa a răspuns:

Si eu cred, de asemenea, domnule harciog, ca tu nu ai citit cartile Luminitei ALdea... recunoaste...

| valygaby94 a răspuns:

Romanul "Acasa", e un roman ce iti merge la suflet. Plangi, razi, sorbi cu nesat fiecare fila. Merita citit.