| dailydaisy07 a întrebat:

Cine este cel mai mare pictor din lume?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Greu de spus. Cert e ca au fost multi artisti desavarsiti. N-as putea spune care a fost cel mai talentat insa pot aprecia artisti ca Dali, Da Vinci, Picasso, Rembrandt, Renoir, Boticelli, Monet si multi altii. Preferatii mei sunt Picasso si Da Vinci.

11 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cel mai celebru pictor din lume a fost Adolf Hitler. Insa cel mai mare... nu stiu... fiecare cu parerea lui. happy

| Klara a răspuns:

Cum sa fie Adolf Hitler pictor celebru? Aproape nimeni nu stia ca avea talent la pictura. (nu contest, mai bine ramanea-n puii mei la pensula)

Mie personal imi place Mark Chagall, pentru ca se inspira din scene din viata iudaica.

| hippiemuslim a răspuns:

In primul rand selecteaza miscarea artistica, apoi mai vorbim si despre pictori.

Secolul 19

* Neo-Clasicism
* Romanticism
* Realism
* Simbolism
* Impresionism
* Post-Impresionism
* Neo-impresionism
* Art Nouveau

Secolul 20

* Fauvism
* Cubism
* Futurism
* Expresionism
* Dadaism
* Surrealism
* Expresionism abstract
* Pop art

| Libelle a răspuns:

Pentru mine e leonardo da vinci. stiai ca el a avut prima idee a unui aeroplan?

| deyutza_6928 a răspuns:

Nu situ clar cred ca leonardo da vinci, au fost mai multi nu cred ca a fost unu mai mare decat altul erau la fel... te sfatuiesc sa intrebi un profesor sau sa citesti o carte de istoire ca eu nu stiu...toti au pareri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.nu poti compara artisti cu stiluri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolf Hitler, celebru pictor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LEONARDO DA VINCI - Daca pictura lui "CINA CEA DE TAINA" ar fi fost ulei pe panel de lemn ar fi fost cea mai mare capodopera net superioara altor capodopere, acest lucru l-am auzit intr-un documentar despre Da Vinci. Pacat ca a fost ulei cu fresca pe un zid care a fost bombaardat de francezi. Desigur sunt foarte multi bun, insa Da Vinci le este superior. PAREREA MEA!

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Leonardo Da Vinci a fost si inca se considera si in prezent cel mai bun pictor din toate timpurile, nimeni nu se poate compara cu el.
Pictor adevarat este acel care picteza un toblou cu mesaj, care spune ceva prin desenul sau

| Im.GIulee a răspuns:

Salvador Dali imi place happy

| Neghinitza_8409 a răspuns:

Sincer nu poti spune exact pentru ca depinde de preferinte. Poate ca intrebarea at ar fi trebuit sa fie "Cine este unul din cei mai mari pictori din lume?" Parerea mea e ca Leonardo da Vinci a fost este si va fi multe vreme unul din cei mai mari pictori din lume.happy