| aDEeLAa a întrebat:

Cine se pricepe la desen? Vreau si eu o parere cum as putea sa pictez (ce culori sa aleg ) o icoana.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galben,visiniu,violet,indigo,auriu,argintiu.

| Jasmin15 a răspuns:

Buna, eu pana acum am facut in jur de 300 de icoane. deci cele mai folosite culori pentru o icoana este in special rosu si albastru, iar dupa urmeaza alb, verdele, violetul si restul. acum depinde si ce fel de imagine este. dar cum spuneam in special rosu, albastru si chiar si alb happy

| Astella a răspuns:

Eu zic, ca ar trebui sa folosesti culori mai vii, tipatoare ca ex: rosul, un albastru intens...

| Lelia18 a răspuns:

Un raspuns complet la intrebarea ta il gasesti aici: http://calindragan.wordpress.com/2009/05/20/despre-culorile-icoanelor/

| diasasak a răspuns:

La o icoana pe lemn se folosesc pamanturile pentru tonurile inchise, adica culoarea de baza se amesteca cu ele pentru a obtine umbrele culorii respective. pamanturile sunt: umbra naturala, umbra arsa, siena naturala, siena arsa, si ocru pentru carnatie.
la o icoana pe sticla se folosesc culori din tub, neamestecate si nuante mai vii.

| paktpu a răspuns:

Pentru umbre culori inchise, auriu in jurul capului, culori inchise si deschise.

| AdellaMI a răspuns:

Cred ca te pot ajuta...o icoana are nevoie de culori vii (ex: albastru, rosu, verde, mov),(fara roz, fara negru, pentru ca culorile astea nu au vreun rost in icoana) si iti trebuie auriu, pentru a le evidentia hainele si capul.
Dar conteaza de ce vei vrea sa arati in icoana, daca o faci pe Maica Sfanta si pe Iisus atunci foloseste verde, rosu, auriu, alb si poate putin mov, daca faci vreun sfant atunci foloseste albastru, verde, auriu, putin rosu si poate si alb, daca il faci pe Iisus intr-un peisaj atunci foloseste cat mai multe culori(EXCEPTIE negru doar pentru umbre).
Eu pana acum am facut doua icoane pe sticla si mi-au cam iesit, dar sigur daca te gandesti bine cum ai vrea sa iasa o sa reusesti!
P.S.Nu uita sa incerci sa faci un contrast de culori ca sa se observe diferenta de lumina si intuneric!