| anonim_4396 a întrebat:

Considerati ca intr-adevar "cartea e un dar oferit cititorului"? Daca da, de ce?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca, odata ajunsa in mana cititorului, cartea ii dezvaluie o buna parte din sufletul autorului, din trairile, sentimentele si experienta lui.
Astfel, ca cititor, primesti toate aceste daruri, plus inca multe altele.
Din carti iti faci cultura, din carti afli lucruri noi.

Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Andre33: Ai uitat o carte foarte importanta: cea de romana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este pentru cine stie sa aprecieze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, este o sursă de informații. Ajută la creativitatea omului!
Pa, pa.

| blackcat_3605 a răspuns:

Pentru ca iti dezvolta imaginatia, vocabularul si felul de a gandi happy

| conflict a răspuns:

Salut!
Am sa incerc sa fiu cat mai subiectiv : Din punctul meu de vedere "cartea NU este un dar oferit cititorului". laughing n-am zis DA, dar incerc sa argumentez : cartea este o dorinta, o ambitie sau chiar moft, pe care eu o cataloghez simplu ca fiind "orealizare" a scriitorului, pe care ulterior cititorul si-o achizitioneaza(sau nu) pentru a o citi; si bine-nteles ca o carte citita foloseste.