| alexalexandrusincerul a întrebat:

Credeti ca mai exista copii(pentru ca adulti exista, desi sunt putini)care au o cultura anume, cultura muzicala, generala, orice fel? putini mai sunt cei care intr-adevar cunosc anumite lucruri, utile in viata.

8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Din pacate nu cred ca mai exista... iar daca anturajul tau e format din pitizpoance si cocalari cu fa si boss...vei devenii in scurt timp sa fii ca ei. E trist!

| alexalexandrusincerul explică (pentru pwp):

Asta cam asa este, dar anturajul meu nu este format din ei, pentru ca cine sta cu ei, e ca ei, fara pic de omenie si cultura

| ShowTim3 a răspuns:

Da, dar daca vine tu esti un inginer si stai la masa impreuna cu seful tau si cu un muncitor oarecare... si se deschide subiectul despre al doilea razboi mondial si seful te intreaba cand a inceput si tu ridici din umeri, iar muncitorul ala care da cu tarnacopul stie si in plus mai si povesteste timp de 5 min despre al doilea razboi mondial... te faci de tot rahatul pe romaneste

| PCA a răspuns (pentru ShowTim3):

Prefer sa ma fac de ras cum zici tu, in cazul asta, cu toate ca nici nu m-as simti rusinat. In primul rand vreo 2 ingineri electronisti nu vorbesc in cel mai sigur mod despre istorie, ci mai degraba despre microcontrolere sau calculatoare, retelistica, telecomunicatii. Ingineria n-are nicio treaba cu istoria, ci cu aplicarea stiintelor exacte in viata de zi cu zi.
Nu ne foloseste la nimic sa fim mai "cultivati" in anumite domenii doar ca sa nu parem nestiutori sau prosti in ochii altuia. Pe mine nu ma afecteaza asa ceva.
Desigur ca una e ca cei doi sa vorbeasca despre istorie din perspectia evolutiei arhitecturii unui sistem de calcul, dar n-o sa se apuce vreodata sa vorbeasca cu placere despre paleolitic, evul mediu, razboiul nu stiu care, unirea nu stiu care...astea-s lucruri care au trecut. Si ca sa stii ca primul razboi mondial a inceput fix in 1914 si s-a terminat poate prin 1918 nu e ceva care te face mai breaz ca altul, mai ales daca informatia asta nu iti este utila in viata de zi cu zi.
Astea-s chestii care se invata oricum in scoala generala. Unii le retin si toata viata, altii le mai uita.
Personal, prefer oricand geografia peste istorie, fiind chiar necesara la un anumit nivel oricarui om si in ziua de astazi. Istoria, insa...se citeste, se povesteste, poate se mai uita. Nu-ti foloseste la absolut nimic in viata de zi cu zi, exceptand faptul ca ar putea fi o pasiune, ceea ce e altceva... daca vrei eventual sa te faci prof de istorie. Prea putine domenii se folosesc de istorie. Si oricum cultura nu se rezuma strict la istorie. Nu promovez incultura, dar consider ca cei tineri au inainte o viata intreaga ca sa se cultive in ce domeniu vor. Practic eu zic sa aiba acolo o cultura de bun simt, macar din ce-au prins prin scoli, dar nici sa dea pe afara de culti ce sunt.

| ShowTim3 a răspuns (pentru PCA):

Ce ai spus este corect, dar cum spunea un mare filozof (nu mai stiu cine sincer ) " Un om culte este acel om care stie totul despre un domeniu si cate ceva din fiecare domeniu ", nu stiu unde am auzit acest lucru, dar era ceva asemanator.
In mintea noastra trebuie sa stocham toate informatiile esentiale si utile, iar pe cele mai putin importante sa le avem la indemana intr-o biblioteca gata de a fi accesate si folosite.
Orcum asta te ajuta sa fi impacat cu tine si sa nu mori ca un prost, desi ai un statut social de muncitor spre exemplu. Eminescu nu avea bani de mancare si totusi nu era asa de trist, nu am citit o poezie de a lui Eminescu cu un titlu despre bani si averea materiala, bine se plangea normal, care orice om ce nu are ce doreste, dar a strans o avere intelectuala si s-ar fi stins mai fericit decat un inginer care habar nu are de literatura sau istorie ( asta daca s-ar fi stins in mod mai normal, nu cu probleme mentale in ultimii 4-5 ani de viata, parca ).

| PCA a răspuns (pentru ShowTim3):

Apropo de ingineri si biblioteci...pai asta e si atuul unui inginer: chiar si daca nu stie ceva, el stie unde sa gaseasca informatia, de unde sa se documentezewinking Inginerul e smecher happy si nu pentru ca as fi eu unul in devenire whistling

| Zaira a răspuns:

Sunt dar cand ii gasesti sunt o comoara din Antile

| AduAdu20 a răspuns:

Eu iti spun ca mai exista.Probabil ai vazut ca in lumea asta, si inclusiv in Romania, rareori mai gasesti niste copii cumsecade, fara ba, ma, fa, etc. Dar iti spun cu sinceritate ca eu sunt una dintre ei, si presupun ca si tu esti, si mai sunt si multi altii, pe care ii cunosc.Trebuie sa stii numai unde sa cauti.