| LiLu a întrebat:

Credeti in Paste, Craciun, Botezuri, Cununii?
credeti in sarbatorile ortodoxe?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Nu cred in Sarbatori. Dupa cum zicea Badea, la noi sarbatorile sunt lipsite de esenta, si sunt doar un bun prilej de a baga mancare si bautura in noi pana nu mai putem.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, e normal sa cred in ele.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dawinking Binenteles.happy

| Flav a răspuns:

Cand eram mic, Pastele sau Craciunul reprezentau ceva senzational pentru mine; ma uitam la toate filmele cu Iisus de la televizor, asteptam cu nerabdare slujba de seara si momentul invierii si-mi puneam diverse intrebari. In ce sa mai crezi acum cand la televizor il vezi pe betivul de Dan Negru facand televiziune imbecile si comerciale? Cand treci pe strada si auzi oamenii ''auzi, gandeste-te unde dam chef si de unde luam de baut'', cand te duci la iarba verde si vezi cum omul isi strica natura. cand zilele urmatoare toti garaie a mic si a bere si daca ii intrebi ceva despre sarbatoare habar n-au.Traim intr-o generatie unde sarbatorile au devenit traditii, iar traditiile au devenit mituri!

| ICanLoveYou a răspuns:

DA CRED IN ELE PENTRU CA FAC PARTE DIN RELIGIA MEA.

| ka2 a răspuns:

Da, normal! cum sa nu crezi in ele? mai ales in cununie, botez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, pentru că asta este religia mea, și mă bucur la maxim de aceste evenimente religioase.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Cred in ceea ce reprezinta ele, nu in ceea ce au ajuns! Pastele, pentru mine reprezinta simbolul Invierii; pentru unii nu reprezinta decat un alt motiv pentru a da petreceri care se lasa cu betii, uitand efectiv de ce sarbatoresc!
Craciunul, reprezinta momentul Nasterii Domnului Iisus; pentru altii acest lucru reprezinta minivacanta cu tot ce cuprinde: petreceri cu toate urmarile urate ale acesteia!
Botezul, pentru mine, reprezinta momentul in care primesti Prima Binecuvantare de la Dumnezeu, prin intermediul unui om ce-L reprezinta pe Dumnezeu pe pamant; pentru altii nu stiu exact ce inseamna, dar de fiecare data, la petrecere, se uita prea adesea cine este personajul principal (copilul/copiii)!
Cununia (ma refer la cea religioasa), reprezinta promisiunea facuta de fiecare partener, in fata Domnului, ca va avea grija unul de altul, ca se vor respecta si iubi, si o promisiune a Domnului ca vor fi impreuna chiar si dupa moarte; pentru altii, nu inseamna decat inca o petrecere!
Pastele, Craciunul, Botezul si Cununia sunt de fapt sarbatori fixate de oameni, sarbatori care aveau initial o insemnatate inportanta si care, acum, nu sunt decat niste prilejuri de a mai bea un pahar de alcool in plus sau de a te imbata si a face ravagii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic credeam, imi placeau la nebunie pastele, craciunul insa acum trec precum niste zile obisnuite pentru. mine, nu mai simt nimic deosebit, botezul si cununia religioasa... nu comentez fiindca nu cred in "dumnezeu"

| MeMyselfAndMeAgain a răspuns:

Cred in ce reprezinta, pentru ca sunt crestina, dar mmulti incep sa transforme scopul sarbatorilor religioase in chefuri si petreceri