| OctoberandApril a întrebat:

Cum a murit Eminescu?

Răspuns Câştigător
| Bogdan_7318 a răspuns:

Strapuns de geniu.

27 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Sifilis

| Dumnezău a răspuns:

Sifilis. A capatat prin 1881, in 1883 boala s-a agravat, si in 1889 s-a dus de tot.Era si foarte stresat, de asemenea.

| OctoberandApril explică (pentru Dumnezău):

Varianta asta o stiam si eu numai ca astazi am purtat o discutie contradictorie cu un nene care sustinea sus si tare ca eminescu a fost asasinat (din cauze politice) chiar de maiorescu

| Dumnezău a răspuns (pentru OctoberandApril):

OTV.Maiorescu n-avea niciun interes sa il asasineze, ca Eminescu il facea cunoscut in acele vremuri si pe el, ca Maiorescu l-a descoperit pe el.La cat de des a fost pe la curve Eminescu, pentru ca era un frustrat ce nu putea sa faca rost de o femeie in mod normal, nu mi se pare suprinzator.Motive politice nu aveau de ce sa existe, desi el avea niste conceptii interesante.("Imparat si Proletar")

| ombladon a răspuns:

Brusc

| daydreamer a răspuns:

S-a aruncat de pe un gardlaughing
A fos bolnav, mai. Doctorii de pe atunci au zis ca a fost "alienatie mintala sub forma de dementa". Eu nu stiu cine moare dintr-o depresie, dar... daca nu s-a aruncat de pe gard moartea lui va ramane un mister.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

A picat de pe casa in timp ce a vrut sa se spanzure whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ochii inchisi si cu manele pe chept. da, DUMITRU a murit mai dubios.ca auzii o bucata de genul sapuripu, ripuuu, sa murit dumitruuuu. a murit la poartaaaaaa, si mai era ceva.

| ÐÿÅ a răspuns:

Moartea lui Eminescu s-a produs pe data de 15 iunie 1889, în jurul orei 4 dimineața, după ce la începutul anului boala sa devenise tot mai violentă, în casa de sănătate a doctorului Șuțu din strada Plantelor, București. Ziarul Românul anunța ziua următoare la știri: Eminescu nu mai este. Corpul poetului a fost expus publicului în biserica sf. Gheorghe, pe un catafalc simplu, împodobit cu cetină de brad.

| WalterWhite a răspuns:

In baie, cu o mana pe clanta si cu una pe co...

Răspuns utilizator avertizat
| ClaraB a răspuns:

Sunt foarte multe ipoteze.
varianta oficiala este ca a murit 'grav bolnav', fara alte explicatii.
varianta cea mai populara este ca a murit de sifilis, dar se pare ca a fost doar o inventie inca de la inceput aceasta boala pentru a-l defaima si in acelasi timp pentru a-l otravi cu mercur oferindu-i tratament.

| OctoberandApril explică (pentru ClaraB):

Eminescu era un geniu nimic de comentat..insa era curvar. varianta sa fi luat sifilis de la o prostituata nu este imposibila.
pai ce-ar fi sa-mi vorbesti despre varianta aia care spune ca ar fi fost ucis?

| ClaraB a răspuns (pentru OctoberandApril):

Exista o ipoteza conform careia ar fi fost otravit lent cu mercur, intrucat prezenta toate simptomele(simptomatica pe care medicii ar fi diagnosticat-o gresit ca boala psihica, facandu-l nebun).
teoria conspiratiei spune ca s-au folosit de acest fals sifilis pentru a-i administra un fals tratament care de fapt continea mercur si in cele din urma l-a ucis.

| Z4z4 a răspuns:

Eminescu a fost prinsi de extraterestri care au facut experimente pe el incercandsa creeze o noua generatie, se spune ca inca traieste pe o insula secrete cu elvis, michael, si ceausescu

| Lupan7 a răspuns:

Am auzit 2 zvonuri despre cum a murit Mihai Eminescu
1. În timp ce zbura spre Londra şi s-a prăbuşit avionul
2. S-a dat cu capul în fîntînă.
Pe curîd.

| bettybea2011 a răspuns:

De o boala neidentificata inca pe vremea aia ....sida

| edda a răspuns:

De ras...tongue

| termanEmil a răspuns:

Nu se stie, se spune ca a murit de o boala, dar mai sunt multe versuri

| DaniYW a răspuns:

Citind o cartehappy

| Inimioara_Drops_1991 a răspuns:

Pe spate smug