| Ionela_Diaconu_1980 a întrebat:

Cum a murit Mihai Eminescu?

5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

In urma unui traumatism cranian, dupa ce a fost lovit in cap de un nebun din ospiciul unde era internat.

| 151220 a răspuns:

Suferea de psihoza maniaco-depresiva( caracterizata prin alternarea simptomelor depresive cu cele maniacale urmate de lungi perioade de luciditate ) care nu i-a alterat spiritul creator, intelectul si memoria ( daca ar fi suferit de sifilis cerebral acestea ar fi fost alterate! ) De fapt, a murit intoxicat cu mercur dintr-o eroare medicala.
Datorita unor ulceratii pe care le avea la picioare a fost tratat, de dr. Iszak, cu frectii mercuriale provocandu-i-se o intoxicatie cu mercur( dr. Iszak presupunea cauza ulceratiilor ca fiind de natura sifilitica iar sifilisul, la acea vreme, se trata cu mercur! ). Ulterior si alti medici( dr. Vines) l-au tratat cu injectii mercuriale pornind de la acea nefericita presupunere a dr. Iszak! Citeste concluziile unui specialist contemporan noua http://www.scribd.com/......vidiu-Vuia

Deci, Eminescu a murit intoxicat cu mercur presupunandu-se ca ar avea sifilis.

| SkyX a răspuns:

S-a uitat in ochii lui Chuck Norris si a facut infart

| AfB a răspuns:

Cred ca a inchis ochii. :-s

| Penguin97 a răspuns:

Nu se stie... exista doua variante.