| Voicu_Iulia_1993 a întrebat:

Cum era in vremea comunismului? In special a lui Ceausescu.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Era frumos manca-o-ar mama de viata de huzur
- nu aveai bani, puterea de cumpararare era puternic umflata, si din cauza asta...
- nu gaseai nimic de cumparat, daca reuseai sa gasesti un obiect bun (casetofon, etc.) devenea bibeloul cel mai pretios, si cine il strica avea cel putin scandal... MONSTRU
- chiar imi aduc aminte de un banc: "vine unul la farmacie si intreaba:
aspirina aveti?
asteptam sa vina!
asteptati de mult?
asteptam de o luna big grin
- chestia mergea pana la (spre sfarsit) NU se mai gasea mancare... DELOC, se bagasera cartele, si nici atunci nu apucai mancare, se statea la coada cu noaptea in cap, IN FIECARE ZI, cei care aveau pensionari in familie, erau NOROCOSI (cine nu are batrani, sa isi cumpere), ori cartelarea mancarii se face in 3 cazuri:
1. TARA E IN RAZBOI cu efort de razboi enorm (nu cum sunt acum americanii, mergem in Afganistan, dar nivelul de trai nu se schimba nici un pic)
2. este calamitate nationala (de gen seceta) si nu e mancare... DELOC
3. economia era la pamant, FALIMENT TOTAL, insa se urla sus si tare ca e prosperitate si alte RAHATURI!
- mancarea pe piata neagra costa de cel putin 5 ori cat aia de la magazin

si ca sa intelgi EXACT fenomenul, slariile inainte de revolutie erau in jur de 2mii de lei (salariu mediu), inainte de revolutie DETINEREA DE VALUTA ERA INTERZISA, dupa revolutie rata imediata a fost de 1$ = 100lei, deci, asadar si de aceea, SALARIU MEDIU PE ECONOMIE ERA DE 20$ PE LUNA!

dupa revolutie, din cauza ca inainte daea-i o spaga SERIOASA la angajare sa capeti o slujba comoda si apoi cu aia ramaneai toata viata, au fost, si inca mai sunt EXTREM de multi pensionari, majoritatea au tras mata de coada, dar acum trebuiesc platiti, iar unii care chiar au muncit (asistenta medicala, nu prea tragi mata de coada) se trezesc cu pensii ABSOLUT MIZERE, iar altii care chiar au abuzat de sistem, au pensii super-grase

radio erau 2 canale care transmiteau non-stop "stiri" comuiste, propaganda comuista si imnuri comuiste, rar mai scapau si cate o melodie de "muzica usoara"

TV initial numai 2 canale TVR 1 si 2, 2 a fost taiat, 1 a junsese la 1h pe zi, doar stiri comuiste, inainte de revolutie in muntenia se prindeau bulgarii, in transilvania ungurii, moldovenii mancau rahat ca nu aveau ce sa prinda de la urss, dupa revolutie bulgarii ne prindeau pe noi
spre sfarsit aparusera video, cu, casete vhs copiate si recopiate (la fiecare copiere avea pierdere de calitate) si traduse imbecil, cu dublare de catre o singura persoana care nu stia prea bine limba tradusa, dar se mergea la video IN DRACI

CA SA INTELEGI FENOMENUL CU BANII big grin
dupa revolutie stiu pe cineva care a muncit 1 an si jumatate, si cu toti banii stransi si-a cumparat doar un singur videocasetofon... in ziua de azi sunt filme originale care costa mai mult decat un dvd player

oamenii erau asa de indoctrinati, ca multi cand li s-a spus ca, gata cu comuismul, socialismul, Marx, Lenin and ALL THAT GOOD SHlT li s-a parut ca le fuge pamantul de sub picioare de parca ar fi ajuns in strada

pana acum am spus numai contra, hai sa spun si pro
daca nu te luai in gura cu sistemul, atunci viata era linistita, chiar PREA linistita (PLICTISEALA DE MOARTE), criminalitatea era minora, furturile erau in general numai la nivel de apartament (furi, si apoi, ti le bagi in kur, ca, cu banii nu ai ce face), iar crimele erau majoritatea pasionale/la bautura, rar cate una cu sange rece

am avut pe vremea aia sportivi INCREDIBILI cum a fost Nadia Comaneci care cred ca nu va fi niciodata considerata altceva decat cea mai buna gimnasta din toate timpurile, chiar NIMENI dintre toti care au participat la olimpiada aia nu s-a asteptat VREODATA ca cineva sa ia 10, asa ca display-urile (care erau cu becuri pe vremea aia), nu puteau afisa 10 asa ca au afisat 1.0
totusi, vine conotatia negativa, dupa aia comuistii au bagat-o pe Nadia la "secret" si s-au auzit zvonuri cum ca fiul lui ceasca a violat-o si a batut-o cu pumnii, m-am bucurat serios cand am auzit ca a reusit sa fuga din tara, insa asta a fost dupa ani

6 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Mai sunt unele tari comuniste unde se traieste ca in Romania pe vremea aceea, poti sa le vizitezi daca esti asa curioasa.

| Iote a răspuns (pentru Bizon95):

De ce prostesti copiii? Te consideri serios? Mie mi se pare ca esti cam dus cu pluta.
Pentru tine este mai important un gadget decat casa si masa. Pacat.
Era mancare. Sanatoasa si ieftina. Erau si medicamente care chiar tratau, nu ca cele de azi doar placebo sau psihotrope care te tot tampesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Era liniste, fiindca nimeni nu indraznea sa se planga de conducere sau de presedinte, riscand puscaria.

| Voicu_Iulia_1993 explică:

Va multumesc!

| Andreeush a răspuns:

Era destul de nașpa din câte îmi povestea bunica laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iote):

Vrei sa spui ca sustii mizeria aia de viata, care era atunci?