| 達米亞諾 a întrebat:

Cum ma pot lansa in muzica?/

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii ca exista 2 variante prin care te poti lansa. Prima varianta, cea care evident mie mie mult mai draga implica talentul. Ai nevoie de mult talent si capacitate de efort mare (pentru ca e nevoie de foarte multa munca, in primul rand la inceput). E preferabil sa te inscrii intr-o sectie de muzica, care poate apartine unui cerc de muzica a vreunui club, a unui liceu/facultati/scoli de arte etc. VEI avea asadar ocazia sa participi la diverse concursuri nationale/internationale unde vei ava ocazia sa te afirmi si sa iti construiesti de la inceput un CV bun in domeniu. Apoi ai ocazia sa participi la diverse emisiuni-concurs unde sa te remarci. Poti de asemenea sa mergi direct la o casa de productie pentru a inregistra un single profesionist. Toata distractia asta in general costa destul de mult (poate sa ajunga pana la 2000E) dar e o investitie profitabila in conditiile in care tu iti vei scoate banii din 3 concerte. E ideal sa ai un producator cu care sa colaborezi, un textier care sa iti scrie piesele (pe latura asta vom putea colabora pe viitor daca esti intr-adevar un talent) si un impresar care sa te bage in fata la inceput pentru a te ajuta sa devii cunoscut/a. A 2a varianta implica aducerea directa a unei echipe profesioniste care sa te ''lucreze'': producator muzical, textier, PR, impresar, manager care sa te bage in fata prin diverse mijloace. E un trend la noi in tara (ai remarcat desigur cum majoritatea artistilor romani nu prea au talent dar au o echipa intreaga in spate care se ocupa de tot, de la piese pe care le masterizeaza si de 100 de ori ca sa iasa bine, nemaifiind astfel nevoie de voce pentru artist, pana la diverse aparitii la tv, reviste etc etc).

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Prin multa munca mai intai. Dupa multa munca, cand vei avea o voce frumoasa, dar mai ales "corecta" sa zic asa, poti incepe sa participi la multe concursuri.

| xXdoareuXx a răspuns:

Sa ai mult talent, si un noroc imens

| DedeeAndreea a răspuns:

Mergi la Vocea Romaniei

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

In primul rand prin multa munca si talent. 2. Inscrie-te intr-un cerc de muzica. Iti recomand Palatul Copiilor. 3.Participa la concursuri. Asa poti sa arati lumii cat de talentat/a esti. 4. Daca castigi locuri frumoase la concursuri, poti ajunge cunoscut in scoala, cerc... Asa au inceput si vedetele. Poti sa te interesezi pe internet cum au reusit si marile cantarete.Primesc frundita?

| Alexizz13 a răspuns:

Pai :
1.Trebuie sa ai talent.
2.Trebuie munca muuuuulta.