| dany_6773 a întrebat:

Cum o chema pe mama lui Lucian Blaga? care stie dau fundita...imi trebuie acum urgentsad

Răspuns Câştigător
| RaLuX_5234 a răspuns:

Ana Blaga

13 răspunsuri:
| mmary a răspuns:

La inceput a chemat-o Ana Moga insa dupa casatorie Ana Blagahappy

| Myuu a răspuns:

O chema Anei N. Moga si era de origine aromana adica:Aromânii numiţi în România şi macedoromâni, armâni, macedoneni latini, macedono-vlahi sau mai popular, machedoni.

| lovem3 a răspuns:

Ana Blaga

| Sophie a răspuns:

Ana Blaga

| HaHa_8983 a răspuns:

Ana Moga.(Blaga dupa casatorie)

| Vulvatron a răspuns:

Ana Blaga

| oanecorleone a răspuns:

S-a născut la Lancrăm, lângă Sebeş. Localitatea natală se afla atunci în comitatul Sibiu. Lucian Blaga a fost al nouălea copil al unei familii de preoţi, fiul lui Isidor Blaga şi al Anei (n. Moga), de origine aromână. Copilăria i-a stat, după cum mărturiseşte el însuşi, "sub semnul unei fabuloase absenţe a cuvântului", viitorul poet – care se va autodefini mai târziu într-un vers celebru "Lucian Blaga e mut ca o lebădă" – neputând să vorbească până la vârsta de patru ani. Mama poetului, Ana Blaga, a murit în anul 1933 la Sibiu, în vârstă de 74 de ani. În luna august 1949, fratele poetului, Login Blaga, a murit de asemenea în Sibiu.
Primele clase le-a urmat la Sebeş, la şcoala primară germană (1902-1906), după care a urmat Liceul "Andrei Şaguna" din Braşov (1906–1914), unde era profesor ruda sa, Iosif Blaga, autorul primului tratat românesc de teoria dramei. Încă de pe băncile liceului se va familiariza cu opera lui Friedrich Schiller.

| roby2oo0 a răspuns:

Ana Blaga

| k4z a răspuns:

Voila! Anawinking

| guardianangel a răspuns:

Ana Blaga... 100%

| LadyGaga123 a răspuns:

Ana de origine aromana...si eu am avut ca tema asa ceva...
deci funda plz?
am decat 1?

| rushy a răspuns:

Ana Blaga, din cate stiu eu.