| b3Rb3cU a întrebat:

Urgent:
Ce semnifica titlul,, pe tarm" de lucian blaga?
funda

5 răspunsuri:
| UsErNaMeTPU a răspuns:

Tarmul unui rau, mare sau lac!

| nousername2 a răspuns:

Titlul poeziei "pe tarm"focalizeaza discursul liric inspre universul acvatic, indicand, simbolic, perspectiva poetului asupra temelor lirice, devenind spatiul meditatiei al contemplatiei eului liric
sper sa-ti fie de folos si sper sa primesc fundabig grin

| Anarchist a răspuns:

Dupa parerea mea, titlul este o metafora ce simbolizeaza o punte intre doua etape existentiale diferite. Am avut la scoala semnificatia titlului si i-am spus doamnei profesoare parerea mea... a spus ca e bine. happy

| MariusKabral a răspuns:

Parerea mea...e ca exprima izolarea eului liric fata de restul lumii o izolare rezultata din cauza unei iubiri sau o tragedie,sau o creata de o enigma neinteleasa de geniu, sau ar putea exprima ajungerea la capatul puterii, apropierea de sfarsitul vietii.de unde si melancolia acestuia, izolarea undeva departe " la tarm "

| MariusKabral a răspuns:

Tema poeziei reprezinta ajungerea la sfarsitul puterii a eului liric de unde si o izolare a acestuia undeva departe de restl lumii ...pe tarm

ce reprezinta titlu: lumea noua si diferita si trista pe care eul o descopera prin suferinta sa