| simona_3709 a întrebat:

Cum poate un om sa publice o carte?
Am inteles ca la diferite edituri dar stie cineva care sunt pasii?
Si care sunt editurile?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poate publica in doua moduri: pe cheltuiala unei edituri ori pe cheltuiala lui.
Trebuie sa caute o editura care publica genul de carte pe care a scris-o, trimite manuscrisul ori il duce personal si asteapta sa vada daca este retinut pentru publicare ori nu. In caz ca este retinut va fi contactat si se incheie un contract.
Dupa ce a trimis la cateva edituri manuscrisul si nu este retinut, atunci mai poate publica pe cheltuiala sa, adresandu-se la o tipografie. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Mihaela a răspuns:

Hei.
Si eu m-am apucat acum 7 luni sa scriu o carte, si inca scriu la ea. Prima data, termina cartea de scris. Trimite manuscrisul pe mailul a mai multor edituri. Trimite-le cartea la cat mai multe, pentru ca nu se stie daca va fi vreuna interesata de cartea ta. Apoi astepta sa-ti raspunda. Dar sa nu te astepti sa-ti raspunda in ziua aceea, sau ziua urmatoare. Asta poate dura si doua luni. Editurile ti le alegi tu, cam de ce editura ai vrea tu sa-ti fie publicata cartea.
Iar de acolo, te ajuta ei.
Numai bine si mult succes!

| blackfox a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa mergi cu cartea la orice editura si iti iei un numar de ISBN(este un cod international standardizat al cartilor)iar acesta este un serviciu gratuit.si asa rezolvi cu drepturile de autor. Apoi trebuie sa afli pretul pentru un volum in functie de numarul paginilor,format, coperta, tiraj.Sunt si ocazii cand se ofera sa o publice editura dar nu stiu ce se intampla cu drepturile de autor atunci.Sau mai e o posibilitate sa o publici online si aici cu drepturi de autor incluse.Iti dau adresa si sper sa iti fie de ajutor.Din cate vad acolo vorbeste despre publicarea online, clasica-pe hartie sau format electronic.Mult succes in continuare http://www.bibliotecadigitala.ro/

| ciuciuk a răspuns:

De-ar fi atat de simplu! Am trimis la multe edituri manuscrisul, insa nu se uita nimeni la tine daca nu esti un "nume" sau cel putin autor international. E criza domne, cine cumpara autori no-name? Iti poti da seama daca manunscrisul ti-a fost macar citit atunci cand il recuperezi. Eu l-am primit fix in aceeasi stare, fara nici o pagina indoita, adnotata etc.

Si spunea cineva ca poti abtine ISBN si ca iti poti publica singura cartea. Foarte adevarat. Poti obtine ISBN de la Biblioteca Nationala (http://www.bibnat.ro/ISBN-s21-ro.htm) e foarte simplu pentru autori care doresc sa publice o carte intr-un an. Mai multe info gasesti pe site. Apoi gasesti o tipografie care sa ti-o publice, tirajul minim cred ca e in jur de 500 de exemplare sau chiar mai putin. DAR, intrebarea e daca esti sigura ca vrei sa iti arunci cartea asa in lume, neredactata de un profesionist, daca o poti promova si introduce pe piata? Eu aici m-am oprit. Nu as vrea sa imi arunc cartea in stare bruta pe piata, as omora-o instant. Un redactor stie ce are nevoie pentru a fi comerciala, pentru a prinde la publicul vizat... din pacate nu am gasit asa ceva. Si cartea mea sta frumos intr-un folder asteptand ziua cea mare!

Bafta multa sa ai si daca aflii mai multe, da-ne de veste;)