| viktorm89 a întrebat:

Cum pot face poze la concerte cu un DSLR? Ce trebuie să fac? Am un Canon 1200D cu obiectiv detașabil.

4 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Păi, nu poți. Adică e interzis să ai asupra ta un DSLR, sunt permise doar aparatele compacte. Bine, acum depinde de concert și locul în care se desfășoară, dacă e vorba de cluburi, nu cred că te oprește nimeni dacă faci poze. Dar dacă e vorba de Arene, Romexpo etc., acolo de obicei e interzis, pot face doar fotografii lor, plătiți de ei în sine.

| mihai69 a răspuns:

Depinde; în primul rând, trebuie să te informezi dacă e permisă fotografierea în timpul concertului.
La un concert simfonic, m-aș mira să te lase, „țăcănitul" camerei fiind extrem de deranjant pentru restul audienței.
Presupunând că totuși ai voie, mai contează și dacă ai voie să faci poze cu bliț (probabil că nu, cu excepția concertelor de stradă, unde nu prea stă nimeni să interzică ceva).
Așadar, o să ajungi la întrebarea - ai destulă lumină ca să faci o poză utilizabilă? Dacă nu ai și un obiectiv diferit de cel „stock" (cu f în general mai mare de 3.5 la zoom minim) de preferat și cu reducere a vibrațiilor o să faci niște poze de toată jena. Adică nu merită să uzezi declanșatorul, mai bine ia un telefon cu senzor bun, îl pui pe „silent" și faci poze cel puțin la fel de bune.

| viktorm89 explică (pentru mihai69):

Buna, pozele cu telefonul ies ba arse, ba mișcate. Am un Canon EOS1200D și un obiectiv cu f/2.8, consider că e bun. Mă interesează modalitatea prin care pot intra cu el la concerte să fac poze de langă scenă, care e procedura?

| mihai69 a răspuns (pentru viktorm89):

Ca să faci poze de acolo trebuie neapărat să ai acordul organizatorilor; înainte de concert mergi și solicită o autorizație de presă (fotoreporter). E bine să poți dovedi că lucrezi pentru o agenție / sait / ziar, nu freelance.