Întrebare recomandată | Andradara a întrebat:

Cum pot invata mai repede pentru test? Urgent!

Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Repeti de mai multe ori pana reti.
Creierul e ca un muschi, de fapt chiar este, daca nu il antrenezi in fiecare zi el se face mic, exact ca un muschi. Daca tu nu ai invatat de mica, nu o sa retii niciodata nimic.

Asta cu cerutul de sfaturi cum sa inveti pe net e noua, n-am mai auzit asa ceva…

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Creierul nu este un muschi! E un organ diferit compus din cu totul alte celule. Una e fibra musculara, altul e neuronul!

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Eu am spus: "ca e ca un muschi" nu "ca este un muschi".happy

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

''de fapt chiar este'' de fapt chiar este ce? ''ca un muschi''? cred ca s-a inteles lucrul acesta de la inceputwinking
Bineinteles ca nici tu nu erai sigur de raspuns asa ca te-ai bazat pe ceea ce intelege cititorul.

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Bai, omule, am spus "de fapt chiar este, daca nu il antrenezi el se face mic". Esti greu de cap si iei enuntul doar pe bucati… Citeste-l in totalitate. Sau tu nu ai creier si nu stii ce este ala.

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

''daca nu il antrenezi, se face mic'' laughing 'Omuletule', usor ca vorbesti cu un student la medicina! Creierul se micsoreaza odata cu inceperea procesului de imbatranire si declansarea maladiilor neurofiziologice, poti sa inveti si sa te stresezi, este egal cu 0.
Cat despre creier, el nu poate fi deloc comparat cu un muschi, cu atat mai mult cand specifici ca el chiar este(un muschi), mai mare greseala!

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Multi medici sunt "buni", dar la noi in tara numai sunt multi, si nici buni… Pacat. Sper totusi sa ramai si tu in tara.
Nu vad cum un creier s-ar face mai mic la batranete, poate asa e… Nu stiu. Dar cunosc oameni(si am cativa si in familia mea)mai lucizi la 85 de ani, vorbesti cu ei nu ai treaba… Poate unora, si din nou spun daca nu il antrenezi si stai fara sa dezvolti si tu macar o problema (nu de matematica, de viata) normal ca o sa se faca mai mic. Si m-am referit ca, "chiar este" nu m-am referit la asta. Ai auzit de sens propriu si de figurat?

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Creierul nu poate fi un muschi nici macar la figurat, la cati inculti sunt. Intelegi tu de ce. Ca sa clarificam un lucru: eu am spus ca se 'micsoareaza' in ghilimele, el nu se micsoreaza! El se degenereaza intr-un format anormal. Se deformeaza, mai bine zis, nu scade in masa. Numai bine!

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Unde ai inceput discutia si unde ai terminat-o… Eu am spus la figurat.

Si nu vad nici o "ghilimea"laughing las-o asa…

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Nu am trecut eu, scuzele imi apartin. Ceea ce trebuie sa intelegi este ca acest organ nu se micsoreaza. Atat! Zi buna!

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Pentru a reusi sa asimilezi informatiile trebuie sa inveti din timp pentru ca altfel nu-ti va ajunge timpul limitat care ti-a fost alocat si calitativ,nu vei face nimic caci mai degraba vei invata fara sa intelegi prea multe,mai exact,vei pierde timpul oricum pentru ca ideea era sa inveti a intelege lectia, de aceea mergi la scoala. Restul vine de la sine, in ceea ce priveste invatatul. Daca poti invata in timpul acesta scurt, bravo tie, insa stresandu-te o sa incetinesti activitatea neuronilor si cel mai probabil, vei simti nevoia de a adormi in loc de a invata! Sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eliminand tot ce te-ar putea distrage de la invatat, din camera: TV, PC, tableta, telefon, radio.
Ori te muti intr-o camera unde enu sunt TV si radio sau computer. telefonul se inchide automat!

| 17Ioana a răspuns:

Citesti informatia cu voce tare si o transcrii in acelasi timp pe o alta foaie, dupa citesti ce mai multe ori ce ai scris pe foaie.

| andrabella a răspuns:

Repeta de mai multe ori, eu invatam seara pentru ca seara tii minte mai bine dacat in timpul zilei s-a facut un studiu. la mine a functionat spor la invatat

| kingersome a răspuns:

Asta e soluția...mi-e lene să scriu ceva așa că:
https://www.youtube.com/watch?v=c8KSIqd9eGo

| DanIT a răspuns:

Scrie ideile principale pe o foaie si citeste de pe aia, nu numai ca retii atunci cand o scrii, dar nu mai trebuie sa citesti anumite cuvinte inutile.

| elisaaa a răspuns:

Depinde ce fel de memorie ai, in cazul in care ai memorie auditiva iti recomand sa te inregistrezi pe telefon apoi sa te asculti in mod repetat. Asta a functionat la mine. Si eu invat pentru bac iar tehnica functioneaza perfect! Succes

| AnKyAnAMaRIa a răspuns:

Incerci sa opresti toate aparatele care te pot deranja (telefonul, televizorul...) Poti folosi un highlighter pentru scoaterea in evidenta a partilor importante...invata lectia pe portiuni iar apoi incearca sa o spui toata, iar apoi scrie lectia pe ceva, si culca-te cateva ore, cand te vei trezi sigur vei stii mai bine lectia. Eu asa procedez si ma ajuta foarte mult, sper ca te-am ajutat, si SUCCES la test!

| SpeedyG a răspuns:

Incearca sa intelegi ce scrie acolo, ca un film in capul tau, atunci o sa devi mai interesat si odata ce devi mai interesat iti intra mult mai bine in memorie.