| astrid_2414 a întrebat:

Cum reusiti sa invatati mai repede o limba straina? M-ar interesa pentru germana.

Răspuns Câştigător
| Adi2ro a răspuns:

Trebuie sa te familiarizezi cu ea. Prin muzica, seriale (sau orice fel de discutii in germana cat mai comune gen discutii uzuale) si anumite jocuri in care trebuie sa scrii in germana. Asa iti dezvolti un vocabular intr-un mod fun. Ce e distractiv se lipeste mai puternic :)

Poti incerca anumite cursuri de invatare usoare. Nu stiu ce sa-ti recomand dar pe net am gasit:
http://www.cursuri-online.info/germana/
http://www.germanagratis.ro/

Succes!

PS: Eu personal pot citi bine germana datorita faptului ca stiu engleza bine. Si am fost in Austria, ceea ce m-a ajutat mult. Daca poti mergi intr-o tara unde se vorbeste, o excursie de o saptamana face MULT!

4 răspunsuri:
| BlueR a răspuns:

Cel mai simplu e sa mergi in tara respectiva. Mama mea intr-un an a invatat limba italiana perfect.

| BlueR a răspuns:

Am uitat sa precizez, cauta filme in limba germana si uita-te la ele cu traducere. Asa am invatat engleza foarte bine.

| astrid_2414 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar sunt folositoare! happy

| Alexis_9030 a răspuns:

Am doar 13 ani dar stiu solutia, da italiana este usoara se invata repede dar germana este mai grea. uite ce ai de facut ai nevoie de 2 saptamani libere.in fiecare zii la ora 2; 30 bea un ceai de musetel dormi apoi o ora si ceva dupa care incepi sa inveti 10 cuv in germana daca poti chiar mai mult.a doua zii le folosesti in vorbirea ta uzuala de ex in loc sa zici mar in romana vei spune in germana.o zii vei invata alta vei folosi TOATE cuv invatate incearca la mine a mers