| fatmatosun a întrebat:

Cum învățați o limba străina?
Site? Ceva
Sau din filme?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbind e cel mai bine. Eu engleza am invatat din intrebat pe Quora si StackExchange, dar si in mica masura (

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

(sub 10%) din muzica, filme, jocuri si meme-uri. Am pus semnul mai mic si s-a rupt raspunsul crying

| aimullah123 a răspuns:

Daca nu poti lua legatura cu un profesor ca sa te mediteze la engleza (varianta asta ar fi cea mai buna) ai putea sa incerci sa inveti tu singur dar nu din filme, muzica etc pentru ca e imposibil. Unii oameni nu au nevoie de profesor ca sa invete engleza. Exista niste carti foarte bune de gramatica si se numesc Grammerway 1, Grammerway2, Grammerway 3 si Grammerway4, unde 1 e cea mai usoara iar 4 cea mai dificila. Ar trebui sa le parcurgi pe toate 4. Aceste carti sunt de doua feluri: Unele care au doar exercitiile si altele care au si raspunsuri la final. Deci e bine cand le cumperi sa scrie pe coperta "with answers"
Pe langa gramatica mai ai nevoie de un dictionar si ar mai trebui sa inveti si pronuntia.
Evident ca e nevoie si sa vorbesti cu cineva in engleza ca sa exersezi.