| 1Q a întrebat:

Cum sa imi dau seama daca am voce de cantat? Adica apropiatii îmi spun ca suna bine dar mie nu mi se pare, si îmi este rușine sa ma duc la un profesor de canto ca poate ii sparg geamurile de ce frumos cant

Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Nu prea inteleg cum nu stii... Desi in liceu aveam o colega cu o voce superba si cu zero ureche muzicala. Falsa saracuta ingrozitor.
Dupa apropiati eu zic sa nu te iei din doua motive: ca sunt apropiati si logic ca iti vor face complimente si doi pentru ca se poate sa nu aiba ureche muzicala cum spuneam mai sus.
Daca te duce vocea sa atingi note inalte nu inseamna ca ai talent, inseamna ca stii sa urlii dar te poti cizela prin lectii de canto asa ca mai bine mergi totusi la profesor. Si sa nu-ti fie jena sigur le-a auzit pe toate happy

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Poti oricand sa te inregistrezi singur (cu un telefon de exemplu). Daca iti place cum suna, iesi cu prietenii la un karaoke, incepe de acolo, vezi reactia oamenilor happy.

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine. Un profesor de canto a vazut multi afoni la viata lui. Si daca el considera ca ai voce te poate ajuta.

| ALGator a răspuns:

La profesor te duci ca la doctor. Si el, ca si tu, sinteti pregatiti de surprize. Si neplacute, si placute. Poate ca ai o voce acceptabila dar care trebuie mult cultivata.
Poate iti lipseste urechea muzicala sau simtul ritmic si atunci trebuie exercitii suplimentare serioase ca sa le educi. Multa munca.
Chiar daca ai un defect, nu e o rusine. Intreaba-l cu sinceritate si degajat pe profesor si fa-l sa inteleaga ca accepti realitatea ca sa nu trebuiasca sa te flateze doar sa scape de tine.

| VladLz a răspuns:

Cel mai bine ii sa te inregistrezi pe un telefon sau ce ai la dispozitie si sa te asculti de cateva ori, sau daca nu esti convins, arata si prietenilor pentru a-ti oferii o parere externa.