| anonim_4396 a întrebat:

Daca am voce, si... cant, dar fara a urma indrumarile unui profesor de canto, vocea mea se poate... deteriora?

4 răspunsuri:
| bbyu2 a răspuns:

Da! Cunosc cazuri in care cantatul incorect a dus a paralizie a corzilor vocale sau nodul pe coarda. Ce fel de canto vrei sa abordezi? (Muzica usoara sau canto clasic)

| bbyu2 a răspuns:

Ce fel de canto vrei sa faci? Clasic sau muzica usoara? Si de unde esti?

| bbyu2 a răspuns:

Din pacate nu stiu pe nimeni acolo(ma refer la profesori de canto). Oricum, sfatul meu este sa incepi cu muzica usoara, dar mai apoi sa te apuci de clasic si sa dai la conservator, daca vrei sa faci cariera din asta. Sunt prea multi cantareti analfabeti cand e vorba de muzica. Oricum... daca faci clasic, vei putea canta ori ce gen corect. Canto`ul clasic e mama tuturor tehnicilor de cant. Cel putin eu asa am facut. Am facut 3 ani de muzica usoara, acum am lasat-o mai usor si m-am apucat de clasic de un an jumate si continui cu clasicul pe primul plan si cu muzica usoara al doilea.

| bbyu2 a răspuns:

Mai bine da-mi ID-ul tau de messlaughing Nu am studiat la cons, sunt doar la liceu. Conservatorul e o facultate de muzica, adica dupa liceu. Fac muzica usoara cu un profesor care are studio, si canto clasic cu o soprana de la opera romana.happy Ma pregatesc intens de conservator.