| stefania25 a întrebat:

Cum se numeste omul care a inventat pentru prima oara roata? primul raspuns corect primeste fundabig grin

Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Omul nu se stie, dar este o legenda ca egiptenii antici ar fi inventat roata ca unealta. Roata apare in natura adesea, de la bolovani la trunchiuri de copaci sau alte chestii rotune, ca nu e perfecte e partea a 2-a dar se poate spune ca natura a inventat roata, omul decat a preluat-o

9 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu cred ca ''Doctorul'' Ponta rolling on the floor

| CautNume a răspuns:

Nu se stie exact.

evenso
| evenso a răspuns:

In Mesopotamia s-a inventat undeva prin anii 4000 i.e.n. dar nu se stie numele inventatorului.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu stim. Nimeni nu stie cine a inventat roata...
*-*

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Nu am nici o idee dar cred ca cei care au facut-o nu stiu ce au facut big grin

Răspuns utilizator avertizat
| ward2010 a răspuns:

Legenda spune ca egiptenii antici au inventat roata ca unealta

| Mussete a răspuns:

Olarii Sumerului antic --- vezi istoria rotii http://ro.wikipedia.org/wiki/Roat%C4%83

| GeaninaStefan a răspuns:

Nu se stie cine a inventat roata. Nu s-a aflat pana acum.