| geoox550 a întrebat:

Cum vi se pare acest prim capitol?

-Termina! Deja devi enervanta.

-Scuze daca iti spun adevarul, am spus cu o voce neutra.

-Ce? te pomenesti ca te-ai suparat.

-Normal ca m-am suparat daca nu ma crezi.Iti spun si iti reamintesc a nenumarata oara ca Dany te inseala. L-am

vazut de mana cu ea, cu asa zisa noastra prietena, si tu l-ai vazut, sper ca nu ai uitat.

-Sigur ca n-am uitat, a spus Ely cu o voce jenata, dar mi-a promis ca nu se va mai intampla!

-Da, cum spui tu!

-Haide Crys! Nu fi asa, nu vreau sa ne certam din cauza unui baiat, chiar daca acel baiat e adorabilul de Dany.

-'Da, chiar foarte adorabil' am mormait eu.

-Ai spus ceva?

-Eu? nu! nici vorba!

-Aha. OK! atunci hai sa mergem la tine sa ne putem invata la testul de maine, stii ca la profu nu putem copia, a

spus ea sa se scuze.

-La mine? off! dar chiar nu pot, am spus eu fara sa gandesc.

-Dar, ma rog, de ce nu poti? a intrebat Ely nedumerita.

-Trebuie sa il ajut pe fratele meu sa. a iasa pe geam in seara asta.Stii tu, mama nu il lasa sa se duca la petrecerea

aia de la Campionatul de fotbal.

Nu stiu ce m-a apucat sa spun o asemenea minciuna. Oricum nu-i puteam spune ca ma duc la o intalnire cu fostul

ei "prieten", ar crede ca ii strang resturile!

-A, sigur, inteleg cum e sa ajuti pe cineva care te streseaza.

Am spus eu ceva de stresat? In fine...

-Ok Ely! ne mai vedem.

-Sigur.Paa! si ne-am dus amandoua acasa.

Doamne, oare era bine ce fac? Daca o sa afle? Sigur ne vom certa pe tema :,, Ti-am spus eu?"Asta e, daca imi va

iesi lipeala cu el, inseamna ca o sa fie chiar naspa. O stiu pe Ely d la gradinita, chiar si in scoala primara am fost

impreuna, stateam intr-o banca si barfeam "bufnitele" de la scoala vecina.Fostul ei prieten era un tip destul de amabil,

dulce si foarte frumos.Erau impreuna de cativa ani, s-au despartit din multe nimicuri petrecute intr-o vacanta.

Dupa ce s-a despartit de el, am inceput sa filtram(da! era chiar nasol!)

Am ajuns acas, am intrat in baie, si am inceput grabita sa ma machiez.Eram deja in intarziere, asa ca m-am dat

repede cu un fond de ten si un luciu de buze.De imbracat m-am imbracat in blugii albastru deschis si acea bluza

rosie cu decolteu in V.Grabita,nici nu l-am bagat in seama pe fratele meu, cu care ma intelegeam foarte bine.Insa

el, nu a ezitat sa imi adreseze formula noastra de salut:

-Ce faci surioara? a spus el vesel.

Fara sa vreau, i-am spus in treacat:

-Scuze, dar ma grabesc, stii tu:intalnirea cu Max!

Da! Eu ii spuneam totul fratelui meu cu doi ani mai mare.Am spus cu voce tare deoarece tata si mama sunt plecati

la intalniea lor cu rudele, rude cu care vorbim din Pasti in Craciun.

-A, super.BAFTA la lipeala si suna-ma daca e ceva.

-Sigur! am zis eu.

Vreau sa va spun ca fratele meu nu e niciodata prea ocupat sa ma ajute, parca e tatal meu si vrea sa ma aibe

intotdeauna sub protectie. DA:,, super fratele".

sper sa nu va oboseasca. dar va anunt ca are multe dialogurihappy

inca nu i-am dat un nume!:*

Va rog, multe pareri!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum am mai spus,
interesanta...
Realista. Imi place mai mult partea a doua din acest capitol. Prima este ceva mai incurcata, mai greu de citit/inteles.
Succes! Tine-o tot asa! Daca este un lucru, care iti place, trebuie sa continui. Numai bine!

| ColorfullColors a răspuns:

E destul de reusit! Daca asta e inceputul abia astept sa citesc sfarsitul! Pe parcurs vei deveni mai buna, si mai buna, din ce in ce mai buna! Itit inchipui ce final va iesi? Dar in timpul asta poti citi ceva carti ca poate poate te inspiri de acolo. Nu spun sa copiezi, dar poate iti vin cateva idei.

Ai talent sa stii. Succes, ai grija de tine! :*

| Irinna a răspuns:

Super!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai talent. Ar trebui sa scrii romane. big grin
funda?

| BlueBroom a răspuns:

Nu mi se pare cine stie ce... e cam slabut dar merge daca scrii pentru prima data.In ce ai scris pana acum ai cazuri tipice de prieteni si de prietenie frate sora.Nimic nou sub soare...Incearca sa introduci mai multe personaje sau sa produci mai multe tensiune si momente care sa-ti taie rasuflarea. Daca ai inceput povestea cu o tentativa de dragoste ai putea sa te inspiri din "Pe aripile vantulu" sau "La rascruce de vanturi". 2 carti minunate care ti-ar putea fi de ajutor