| ela_8957 a întrebat:

Pentru ziua de 1 Decembrie, doamna profesoara de romana, mi-a spus sa invat o poezie cu tema patriotica. Dar cred ca va fi ceva banal, daca as invata altceva. M-am gandit ca un monolog despre Romania, dar trebuie s aincluda si istorie sa fie si ceva interesant. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Stiti vreun site unde as putea gasi cam ceea ce vreau eu? Multumesc mult!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cred ca este mai bine sa cauti o carte si sa memorezi o tableta.Eu recomand un volum de reportaje de Geo Bogza(exista si texte scurte foarte poetice)sau in volumul "Respirari "de Nichita Stanescu gasesti"Urmasi de Vacaresti" precum si unele tablete inchinate limbii romane.

| ela_8957 explică:

Ma scuzati pentru greselile strecurate, m-am grabit!big grin

| sandulache a răspuns:

Buna
mai bine in veti o poezie sau ce ti-a cerur profa de roamina, ori care sau alceva ceva ce contien ceva d e1decembrie, sunt doau sau trei poezi a lui mihai viteazul si sunt frumoase, bafta