| Claudiu_7827 a întrebat:

Daca un cuvant este scris gresit intr-un dictionar, cum ne dam seama?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi din moment ce cautam un cuvant anume, evident ca stim despre ce e vorba, si putem proceda asfel:
Îi cautam sinonimul tot in acel dictionar,
Cautam in alt dictionar, ori DEX (carte), ori Dex-ul online,
Întrebam profesorul/profesoara in specialitatea in care cautam un cuvant.

15 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Simplu happyCauti in alt dictionar.De exemplu pe googlewinking
Succes!big grin

| cîrne a răspuns:

De unde ai luat intrebare asta, stiu ca nu e de la tine din cap? intrebari fara raspuns...in caz ca ai suspiciuni in privinta unui cuvant, poti oricand sa verifici alt dictionar.

| cîrne a răspuns:

Mai omule, prin raspunsul meu sugeram ca siteul sau de unde racu ai luat tu intrebarea, se numeste "intrebari fara raspuns" sau ceva de genu, insa cel care a pus-o acolo, si nu numai el, e idiot, pentru ca vezi tu, sunt raspunsuri foarte logice. si apropo, lasa-ne mamele in pace. iar asta nu e chat, scopul siteului e sa ajuti oamenii si sa fii ajutat, nu sa te bagi in seama.

| cîrne a răspuns:

Claudiu, eu nu te-am atacat. evident, si tu ai dreptate.

| Claudiu_7827 explică:

GyuTzza nu de acol m-am inspirat. Scrie undeva k intrebarea trebuie sa fie creata de mine? Pur si simplu m-i s-a parut interesanta. Si ce ziceati ca nu exista raspuns? din moment ce poti cauta in alt dictionar sau chiar pe net? Vai de mama voastra

| Claudiu_7827 explică:

laughing ok... zi-mi si mie cat la % de pe site ul asta nu pun intrebari luate de pe net? Daca vreau scriu si bancuri, nu ai cum sa-mi interzici asta ...si intr-adevar intrebarile astea sunt niste intrebari idioate si logice, tocmai de aia am pus intrebarea. Daca nu iti convine ce intrebare am pus nu mai raspunde la intrebare, nu te obliga nimeni. Vrei sa ajuti oameni? ok spor

| Claudiu_7827 explică:

Nu am atacat pe nimeni si nu am vorbit urat cu nimeni, si hai sa nu ne mai umflam in pene pe tema asta da? Nu o sa dau premiul la nimeni laughing

| kathessa a răspuns:

Mai cauta si in alt dictionar...

| frida0purple a răspuns:

Dupa cum sunathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il cautam in alt dictionarhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ crne:
uite sursa lui de inspiratie:)))
:-j
http://forum.computergames.ro/......tiale.html
>:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claudiu..noi am vorbit frumos cu tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se umfla nimeni in pene..doar iti raspundeam la intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din moment ce stii ce cuvant vrei sa cauti stii si cum se scrie...nu e logic?winking

| guliaucigasa a răspuns:

Cautam in alte 2 surse si daca ii diferit e clar k e gresit acolo.