| Lotte_4915 a întrebat:

Daca un cuvant e scris gresit intr-un dictionar, cum iti dai seama?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un om obisnuit nu are cum sa-si dea seama, se presupune ca dictionarele sunt corecte, fiind scrise de specialisti. Singura posibilitate este sa te uiti la Erata, aici sunt facute corecturile necesare. De asemenea, in prezent, te poti uita si pe dexonline.ro, la intocmirea acestuia s-au folosit mai multe dictionare. Numai bine!

4 răspunsuri:
| MikyAndreea a răspuns:

Iti dai seama foarte usor deoarece cred ca in dictionar toate cuvintele sunt corecte deci singura posibilitate ca un cuvant sa fie scris gresit este chiar acest cuvant: "gresit". Cred ca intrebarea e de logica, nu? Funda?

| Grimalkin a răspuns:

Cauti in Doom

| Adrick a răspuns:

Cauti pe net! acest cuvint dex.ro sau intrebi de cineva care se pricepe! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Eu m-aș uita pe webdex.ro, e un dicționar online în care pentru fiecare cuvânt, s-au consultat 27 de dicționare.
Dacă vrei un mic plus de informație, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/