| Elena1234456 a întrebat:

Dati-mi si mie niste motto-uri si/sau citate eco. Cele mai multe funditahee hee.

Răspuns Câştigător
| Bloody Flower a răspuns:

1.Ce-i viata, daca nu umbra unui vis care fuge?
2.Paradisul este infernul vazut din partea cealalta.
3.Intelepciunea nu consta in a distruge idolii, ci consta in a nu-i crea vreodata.
4.Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
5.Un autor nu adaugă interpretări la opera sa; altfel el nu ar mai fi scris un roman, care nu este altceva decât o maşină de generat interpretări.
6.Orice intuiţie sentimentală devine lirică atunci când se organizează într-o formă artistică, căpătând astfel caracter de totalitate.
7.Iubirea arată o armonie între două făpturi care era deja ursită de la începutul timpurilor.
8.Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu...
9.Adevărul este o anagramă a unei anagrame.
10.Odată ce a terminat de scris, autorul ar trebui să moară. Ca să nu tulbure calea textului.
11.Femeia e ca focul care arde. Mai amară decât moartea este femeia, că e ca lanţul vânătorilor, sufletul ei e ca o plasă, mâinile ei ca nişte funii.
12.Un semn este tot ce poate fi considerat ca un substitut simbolic pentru altceva. Acest altceva nu trebuie neapărat să existe sau să se găsească undeva în momentul când semnul îi ţine locul.
13.Hainele sunt artificii semiotice, cu alte cuvinte, mecanisme de comunicare.
14.Textul este o maşinărie leneşă.
15.Semiotica se ocupă cu tot ce poate fi considerat un semn.
16.Lumea este plină de cărţi minunate pe care nimeni nu le citeşte.
17.Adevărul, mai înainte de a ne sta întreg în faţă, se manifestă treptat.
18.Pentru orice problemă complicată există o soluţie simplă - şi aia greşită.
19.În faţa unei cărţi nu trebuie să ne întrebăm ce spune, ci ceea ce vrea să spună.
20.Un singur lucru poate excita animalele mai mult decât plăcerea, şi anume, durerea.
21.Absenţa este pentru iubire ca vântul pentru foc: pe cel mic îl stinge, pe cel mare îl învăpăiază.
22.Frumuseţea cosmosului este dată nu numai de unitatea în varietate, ci şi de varietatea în unitate.
23.Plăcerile iubirii sunt nişte rele pe care le râvnim, în care coincid dulceaţa şi martiriul, iar iubirea e îmbolnăvire de bună voie, paradis infernal şi infern ceresc.
24.Gelozia se înfiripă fără nici o legătură cu ceea ce este sau nu este, sau poate nu va fi niciodată. E o manie care dintr-un rău închipuit scoate o suferinţă reală. Gelosul e ca un ipohondru ce se-mbolnăveşte de teamă că ar fi bolnav.
Ajung atatea? (macar sunt bune aceste citate?) sper sa-ti fie de ajutor...

6 răspunsuri:
| iuandfto a răspuns:

Nu există nimic pe lume care să ceară mai multă prudenţă decât adevărul.

Înţelepciunea nu constă în a distruge idolii, ci constă în a nu-i crea vreodată.

Un autor nu adaugă interpretări la opera sa; altfel el nu ar mai fi scris un roman, care nu este altceva decât o maşină de generat interpretări.

Paradisul este infernul văzut din partea cealaltă.

Orice intuiţie sentimentală devine lirică atunci când se organizează într-o formă artistică, căpătând astfel caracter de totalitate.

Ce-i viaţa, dacă nu umbra unui vis care fuge?

Respectul faţă de cărţi poate fi manifestat doar prin folosirea lor.

Iubirea arată o armonie între două făpturi care era deja ursită de la începutul timpurilor.

Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu...

Nu există nimic care să acapareze şi să lege sufletul ca dragostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ce-i viata, daca nu umbra unui vis care fuge?
2.Paradisul este infernul vazut din partea cealalta.
3.Intelepciunea nu consta in a distruge idolii, ci consta in a nu-i crea vreodata.
4.Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
5. Un autor nu adaugă interpretări la opera sa; altfel el nu ar mai fi scris un roman, care nu este altceva decât o maşină de generat interpretări.
6. Orice intuiţie sentimentală devine lirică atunci când se organizează într-o formă artistică, căpătând astfel caracter de totalitate.
7. Iubirea arată o armonie între două făpturi care era deja ursită de la începutul timpurilor.
8.Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu...
9.Adevărul este o anagramă a unei anagrame.
10. Odată ce a terminat de scris, autorul ar trebui să moară. Ca să nu tulbure calea textului.
11. Femeia e ca focul care arde. Mai amară decât moartea este femeia, că e ca lanţul vânătorilor, sufletul ei e ca o plasă, mâinile ei ca nişte funii.
12. Un semn este tot ce poate fi considerat ca un substitut simbolic pentru altceva. Acest altceva nu trebuie neapărat să existe sau să se găsească undeva în momentul când semnul îi ţine locul.
13.Hainele sunt artificii semiotice, cu alte cuvinte, mecanisme de comunicare.
14. Textul este o maşinărie leneşă.
15.Semiotica se ocupă cu tot ce poate fi considerat un semn.
16.Lumea este plină de cărţi minunate pe care nimeni nu le citeşte.
17.Adevărul, mai înainte de a ne sta întreg în faţă, se manifestă treptat.
18.Pentru orice problemă complicată există o soluţie simplă - şi aia greşită.
19. În faţa unei cărţi nu trebuie să ne întrebăm ce spune, ci ceea ce vrea să spună.
20. Un singur lucru poate excita animalele mai mult decât plăcerea, şi anume, durerea.
21. Absenţa este pentru iubire ca vântul pentru foc: pe cel mic îl stinge, pe cel mare îl învăpăiază.
22.Frumuseţea cosmosului este dată nu numai de unitatea în varietate, ci şi de varietatea în unitate.
23.Plăcerile iubirii sunt nişte rele pe care le râvnim, în care coincid dulceaţa şi martiriul, iar iubirea e îmbolnăvire de bună voie, paradis infernal şi infern ceresc.
24.Gelozia se înfiripă fără nici o legătură cu ceea ce este sau nu este, sau poate nu va fi niciodată. E o manie care dintr-un rău închipuit scoate o suferinţă reală. Gelosul e ca un ipohondru ce se-mbolnăveşte de teamă că ar fi bolnav.
Ajung atatea? (macar sunt bune aceste citate?) sper sa-ti fie de ajutor...

| Bloody Flower a răspuns:

1.Nu există nimic pe lume care să ceară mai multă prudenţă decât adevărul.
2. Înţelepciunea nu constă în a distruge idolii, ci constă în a nu-i crea vreodată.
3. Un autor nu adaugă interpretări la opera sa; altfel el nu ar mai fi scris un roman, care nu este altceva decât o maşină de generat interpretări.
4.Paradisul este infernul văzut din partea cealaltă.
5. Orice intuiţie sentimentală devine lirică atunci când se organizează într-o formă artistică, căpătând astfel caracter de totalitate.
6. Ce-i viaţa, dacă nu umbra unui vis care fuge?
7.Respectul faţă de cărţi poate fi manifestat doar prin folosirea lor.
8.Respectul faţă de cărţi poate fi manifestat doar prin folosirea lor.
9. Iubirea arată o armonie între două făpturi care era deja ursită de la începutul timpurilor.
10.Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu...
11.Nu există nimic care să acapareze şi să lege sufletul ca dragostea.
12.Adevărul este o anagramă a unei anagrame.
13. Odată ce a terminat de scris, autorul ar trebui să moară. Ca să nu tulbure calea textului.
14. Femeia e ca focul care arde. Mai amară decât moartea este femeia, că e ca lanţul vânătorilor, sufletul ei e ca o plasă, mâinile ei ca nişte funii.
15. Un semn este tot ce poate fi considerat ca un substitut simbolic pentru altceva. Acest altceva nu trebuie neapărat să existe sau să se găsească undeva în momentul când semnul îi ţine locul.
16.Hainele sunt artificii semiotice, cu alte cuvinte, mecanisme de comunicare.
17. Textul este o maşinărie leneşă.
18.Semiotica se ocupă cu tot ce poate fi considerat un semn.
19.Lumea este plină de cărţi minunate pe care nimeni nu le citeşte.
20.Adevărul, mai înainte de a ne sta întreg în faţă, se manifestă treptat.
21.Pentru orice problemă complicată există o soluţie simplă - şi aia greşită.
22. În faţa unei cărţi nu trebuie să ne întrebăm ce spune, ci ceea ce vrea să spună.
23. Un singur lucru poate excita animalele mai mult decât plăcerea, şi anume, durerea.
24. Absenţa este pentru iubire ca vântul pentru foc: pe cel mic îl stinge, pe cel mare îl învăpăiază.
25.Frumuseţea cosmosului este dată nu numai de unitatea în varietate, ci şi de varietatea în unitate.
26.Plăcerile iubirii sunt nişte rele pe care le râvnim, în care coincid dulceaţa şi martiriul, iar iubirea e îmbolnăvire de bună voie, paradis infernal şi infern ceresc.
27.Gelozia se înfiripă fără nici o legătură cu ceea ce este sau nu este, sau poate nu va fi niciodată. E o manie care dintr-un rău închipuit scoate o suferinţă reală. Gelosul e ca un ipohondru ce se-mbolnăveşte de teamă că ar fi bolnav.
Sunt de folos?

| zolik a răspuns:

"La succes se-ajunge prin disciplina"-Luigi Mitoi

| zolik a răspuns:

"Muzica trebuie sa aduca foc in inimile barbatilor si lacrimi in ochii doamnelor." (Wolfgang Amadeus Mozart)

| zolik a răspuns:

"Natura voieste ca omul sa-si cante placerile si suferintele. Prin cantecele sale el isi zugraveste gandul, naravurile, faptele, intr-un cuvant toata fiinta sa; cantecul este o rasfrangere a sufletului sau."