| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Care imi da definitia de la rezumat, conspect si povestire primul si sa fie folositoare primeste funda!

Răspuns Câştigător
| gaba_4758 a răspuns:

Rezumatul este prezentarea(redarea)pe scurt scrisa sau orala a ideilor unei lucrari, ale unei expuneri etc

3 răspunsuri:
| smiley_9728 a răspuns:

Rezumatul este prezentarea in cuvinte putine a ceea ce a fost spus sau scris anterior mai pe larg, retinand esentialul si eliminand aspectele secundare

| smiley_9728 a răspuns:

Povestirea este specia genului epic de dimensiuni relativ reduse si cu un numar mic de personaje avand un singur fir epic

| deea0714 a răspuns:

Definitii pentru: rezumat
REZUMÁT, rezumate, s.n. Redare, prezentare pe scurt, scrisă sau orală, a ideilor unei lucrări, ale unei expuneri etc.; recapitulare succintă. ♢ Loc. adv. În rezumat = pe scurt, cu alte cuvinte, rezumând. – Din fr. résumé. Sursa: DEX '98
REZUMÁT adj., s. 1. adj. v. prescurtat. 2. s. prescurtare, (înv.) sinopsă, scriere în scurt. (~ al unei cărţi.) 3. s. v. sinteză. 4. s. (înv.) prescurt. (În ~...) Sursa: Sinonime
rezumát s. n., pl. rezumáte Sursa: Dicţionar ortografic
REZUMÁT ~e n. Prezentare scurtă a conţi-nutului unei lucrări; expunere sumară; com-pendiu. ♢ În ~ pe scurt. /