| antrebarisiraspunsuri a întrebat:

De ce rusii sarbatoresc craciunul mai tarziu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca folosesc calendarul de rit vechi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A existat un calendar vechi. Când majoritatea tărilor a trecut oficial la noul calendar, care este cu 13 zile diferit de cel vechi, unele biserici ( cea rusă, cea sârbă) au preferat să respecte calendarul vechi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca asa vrea mușchii lorlaughing

| relian a răspuns:

Fiecare cu cel doare laughing pentru ca religiosii rusi, mai exact ortodocsii rusi au un calendar religios vechi, comparativ cu restul.
Mai exact candva undeva, acum 1 mie si de ani religiosii se intilnira undeva si au propus niste date,ca toti sa respecte anumite date.
Doar ca nu sau inteles asupra datelor,unia voiau,ori spuneau ca Isus so fi nascut pe data X altii la alta data,uite asa unia au mers dupa noile reguli pe cand altii au ramas pe vechile date.

Ceva de genul daca vrei,cum merg englezii cu masina pe stanga iar mai restul lumii merg pe dreapta laughing uite asa aia nu vor ca restul,asa si rusii.
Ori mai toata lumea foloseste sistemul metric, englezii, americanii folosesc inca sistemul ala vechi, ala unde fiecare tara avea sistemul lui.

Deci rusii nu au vrut sa adere la noul sistem, au ramas pe vechi, chiar asa o sa si auzi la oameni ca vorbesc, "pe vechi "

| Sktrkdk a răspuns:

Ca asa vor ei