| lidiacengher a întrebat:

Salut,ateii sarbatoresc Craciunul?

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur, ca ateii au rude care sint crestini, vor-nu-vor. Nu de alta, dar e timpit si lipsit de politete sa nu mai faci cate o vizita, sa halesti ceva, sa ai ceva haleus de sezon si tu daca te viziteaza careva. Plus ca bradul de craciun e misto. Altfel ce ai vrea sa sarbatoreasca?

| Filip23 a răspuns:

Auuuuuuuuuu, ce mai sarbatoresc! Sa-i vezi cand se uda si se lipesc rochitelele si bluzitele. Si pe urma cand trebuie sa le usuce! Auuuuuuuu, ce mai sarbatoresc.

| ania a răspuns:

Sigur și ateii și restul religiilor, de câte ori scriu sau spun cuiva în ce an s-au născut.E imposibil să se șteargă amintirea nașterii Mântuitorului, toți ținem evidența trecerii timpului de atunci încoace, toți ne calculăm anii DUPĂ HRISTOS.

| RAY a răspuns:

Da sarbatoresc cum sarbatoresti tu ziua de nastere a lui Krishna, pentru mine e o zi fara nici o fericire e ca o zi normala, ce restul voi ce faceti? mancati pana va ea salvarea si va imbatati asa sarbatoriti voi ziua unui zeu? e o rusine in fine

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Nu. Poate tin unele traditii, care oricum nu-s crestine, dar multi crestinii tin acele traditii fara sa stie ce se sarbatoreste de craciun. Ateii stiu. laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce sa mai zicem de pasti. multi daca ii intrebi ce se sarbatoreste, spun ca " pastele" rolling on the floor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut la tv, si nu era preluare de la "vox populι", unde se merge pe la sate si intreaba doar batrani, care e clar ca nu au decat vreo 4 clase, daca au, o rubrica in care erau intrebati tinerii ce sarbatoresc de craciun, era dimineata si veneau de la club. devil Praf! Praf si pulbere! Aia la Vox populι ziceau ca de craciun sarbatoresc taierea porcului si de paste taierea mielului.

laughing astia nu ma lasa sa scriu "p o p u l i"

| Liviu a răspuns:

Eu's ateu nu sarbatoresc nimic de genu, dar acum ce sa fac, parinti is crestini, nu am nici o treaba cu ce fac ei.Mananc ce se face in casa, vad un film frumos cu tema de craciun, ma amuz, ma bine dispun, o simpla zi nimic in plus happy

Răspuns utilizator avertizat
| wolder a răspuns:

De Craciun sarbatoresc Mos Craciun si ofera cadouri, primesc, iar de Paste sarbatoresc Iepurasul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu sarbatoresc zilnic.
De Craciun ceva mai mult deoarece sunt mai multe zile libere.
Nu m-as numi ateu.Doar unul care nu suporta preotii, biserica si prostia numita crestinism.

| suffarstar a răspuns:

Nu-mi spune ca sarbatoarea de Craciun este specifica crestinismului ca nu te cred. Craciunul e savuros atata timp cat esti un om normal din punct de vedere social. Fara Craciun iarna ar fi prea bacoviana. Nu si daca ai niste rude scarbavnice.

| Darkmagic a răspuns:

Lidiacengher wrote:
Da sau nu? Ceva concret?

CONCRET: NU.
Nici ateii, nici evreii, nici budistii, taoistii, musulmanii... etc NU sarbatoresc Craciunul.
Probabil o sa primesti "raspunsuri" cum ca ateii se bucura si ei de brad, de ziua libera, de cadouri si de haleala, insa e o imbecilitate la fel de mare ca si cum noi ca si crestini, am profita de haleala in exces din ziua...Ramadanului. big grin

P.S. Daca intrebai "Ateii sarbatoresc Ramadanul?", ai fi observat ca nici dracul dintre atei NU se imbuiba de Ramadan. Zero atei. big grin
E deci, doar o ipocrizie ieftina...

latter edit: Un ateu probabil, s-a apucat sa-mi catalogheze raspunsul ca "eronat". Atat a putut el, nemaifiind saracul si capabil sa comenteze CE vede el ca "eronat" in cele de mai sus... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sărbătoresc nimic. Deci nu.
Dar acum depinde. Sunt mulți care o fac pentru că așa este cool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii sarbatoresc Craciunul si crestinii Nasterea Domnului. Bine, eu nu sarbatoresc nimic pentru ca nu inteleg de ce trebuie sa tai brazii dar tot fac dulciuri. rolling on the floor

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Eu sunt mai hardcore. nu sarbatoresc. alti atei se gandesc ca nu le strica niste cadouri de la crestini. dar nici ei nu sarbatoresc in adevaratul sens ci doar in mod superficial(asa cum fac si multi crestini. ca doar nu fac rugaciuni la masa si alte lucruri cu adevarat religioase. ci doar pun masa sa se indoape ca porcii si apoi ii vezi la stiri cum ajung la spital)

| lidiacengher explică:

Da sau nu? Ceva concret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru lidiacengher):

Ce nu ai inteles omule? eu si altii atei nu sarbatorim, nu dam 2 bani pe rahaturile astea de "sarbatori". Avem neamuri care o fac si mergem si noi la masa sau mai stiu eu ce, dar nu e ca dam 2 bani pe ce se sarbatoreste in acele zile.

| lidiacengher explică (pentru anonim_4396):

Atunci ai ceva in comun cu mine ca nici eu nu l sarbatoresc