| AiEnmaa a întrebat:

Penticostalii sarbatoresc Craciunul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Noi sarbatorim nasterea Domnului Isus, mergem cu colinda si primim multi colindatori. Doar s-a nascut Mantuitorul si Izbavitorul.

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Dar in Biblie nu scrie cand s-a nascut Isus Cristos si nici despre faptul de a colinda.Acestea sunt doar niste traditii, fara temei biblic.

| EmaS a răspuns (pentru danay72):

Este bine sa ne aducem aminte despre nasterea Domnului si Mantuitorului nostru.Maria Magdalena a fost prima care a dus vestea cea buna tuturor ca este viu Domnul! Si noi prin colind nu facem altceva decat sa ducem vestea cea buna ca S-a nascut Domnul nostru scump!

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Maria Magdalena a dus vestea ca el a inviat, nu ca s-a nascut.De fapt, Isus chiar ne-a poruncit sa celebram moartea sa, nu nasterea.Si eu apreciez ca s-a nascut, pentru ca fara el nu am avea azi o speranta de viitor, dar nu celebrez ceva ce nu mi s-a cerut prin intermediul Bibliei.Iar pentru toti crestini adevarati cel mai important pentru a fi placuti lui Dumnezeu si lui Isus e respectarea principilor biblice. 1Corinteni4:6

| EmaS a răspuns (pentru danay72):

Este convingerea ta si ti-o respect.Trebuie sa recunosti ca nu este nimic gresit prin faptul ca iti amintesti despre nasterea cuiva drag tie.

| Hessen_Shana_1989 a răspuns (pentru EmaS):

Ba da Doamna draga din păcate Biblia ne arată ca este absolut gresit si da este din punct de vedere religios, sarbatorirea zilei de nastere are origini pagane, cerceta-ti o sa sesiza-ti ca asa este, Evanghelia nu indica nici ziua nici luna zilei nasterii a lui Isus, conform cu Luca 2:8-11 pastorii erau afara si pazeau turmele, pe vremea iernii in Decembrie turmele erau tinute in adaposturi iar evanghelia afirma ca pastorii erau pe camp.Motivul pentru sarbatoarea Craciunului este obscura dar aceasta zii a fost aleasa sa coincida cu sarbatorile pagane in solstitiului de iarna fiind 25 Dec calendarul iulian.Inchinatorii pagani a lui zeul Mithra celebrau ziua nasterii soarelui invincibil.La 25 Dec 274 Aurelian a proclamat zeul Soarelui drept principalul zeu.Ca ceremonii in aceasta zii se sacrificau bebelusi in foc.Ce spune biblia cu privire la aceste sarbatori pagane romane.Deci originea sarbatorilor pagane vin din Babilon se transmit in Grecia antică si in cele din urmă in Roma si apoi introduse in crestinism pentru crestinizarea paganilor.Biblia spune despre Babilon
APOCALIPSA 18 :4
SI AM AUZIT UN ALT GLAS DIN CER
IESITI DIN EA POPORUL MEU DACA NU VRETI SA FITI PARTASI LA PACATELE EI SI DACA NU VRETI SA PRIMITI PLAGILE EI.
acest proces al crestinizarii nu a avut loc în timpul vietii apostolilor deoarece ei au fost o bariere in calea paganismului. Apostolul Pavel a avertizat dupa plecarea lui urmau să se ridici barbati care aveau sa vorbeasca lucruri denaturate ca sa ii atraga pe discipoli dupa EI.
FAPTELE 20:29-30
Cu toate acestea unii sunt de parerea la fel ca dumneavoastra ca tolerarea unor obiceiuri pagane cum ar fi sarbatoarea pastelui sau craciunului nu a fost un lucru gresit întrucât le-a dat ocazii paganilor sa inteleaga mai bine semnificatia invierii sau nasterii lui Isus, totusi Pavel nu ar fi fost niciodata de acord cu acest lucru.Desi a venit in contact cu multe obiceiuri pagane in timpul calatoriilor sale in Imperiului Roman el nu a adoptat niciodata vreunul din aceste obiceiuri pagane pentru ai ajuta pe oameni sa il inteleaga mai bine pe Isus, dimpotriva el i-a indemnat pe crestini
CORINTENI 6 14 NU va injugati la un jug inegal cu cei nevredinciosi. Căci ce legatura are dreptatea cu nelegiuirea.Sau ce are in comun lumina cu intunericul.
BIBLIA NE AVERTIZEAZA!
SA NU II ADUCEM INCHINARE LUI DUMNEZEU RESPECTAND TRADITII SI OBICEIURI CARE NU II SUNT PLACUTE LUI.
MARCU 7 :6-8
6 EL LE-A ZIS "BINE A PROFETIT ISAIA IPOCRITILOR, DUPA CUM ESTE SCRIS POPORUL ACESTA MA ONOREAZA CU BUZELE DAR INIMA LOR ESTE FOARTE DEPARTE DE MINE.
IN ZADAR MII SE INCHINA EI FIINDCA PREDAU PORUNCI OMENESTI CA DOCTRINE
8VOI LASATI LA O PARTE PORUNCILE LUI DUMNEZEU SI RESPECTATI CU STRICTETE TRADITIA OAMENILOR.
Asa ca Doamna draga dupa cum vedeti in verset este gresit sa tinem aceste sarbatori pagane.
INCA UN VERSET SA INTELEGE-TI CE SENTIMENTE MANIFESTA Dumnezeu fata de aceste sarbatori
Isaia 1: 13-14
Numai aduceti daruri de mancare nefolositoare, căci mi e scarba de tamaie, nu vreau luni noi, Sabate si adunari de sarbatoare, nu pot sa vad nelegiuirea unita cu sarbatoare.
AMOS 5:21 Urasc dispretuiesc sarbatorile voastre si nu pot sa sufar adunarile voastre de sarbatoare.
Dupa cum se vede dmv aveti iubire fata de Dumnezeu dar sunteți informata gresit cu anumite lucruri care ar trebui sa fie in Conformitate cu Cuvântul Lui Dumnezeu.Eu sunt studenta in Biblie.Va urez succes in a găsi adevarul!

| AiEnmaa explică (pentru Hessen_Shana_1989):

Intrebarea asta e din 2012..cat ai stat sa o cauti sau cum ai gasit-o? Ai o problema?

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://old.crisana.ro/......53519.html
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta lor intemeiata de TOMILSON in 1906 poate avea orice, dar nimic bun. Poate sa-l serbeze zilnic!

| tinerelul a răspuns:

La ce te ajuta sa stii? Vrei sa te inscrii in cultul lor?

| AiEnmaa explică (pentru tinerelul):

Nustraight face dar am un prieten si vroiam sa stiu daca ii pot ura Craciun fericit..alte intrebari?straight face

| tinerelul a răspuns (pentru AiEnmaa):

Tu esti ortodoxa?

| AiEnmaa explică (pentru tinerelul):

Da.

| tinerelul a răspuns (pentru AiEnmaa):

Stii ce se spune de relatiile interculturale?

| Teylo a răspuns:

Da