| anonim_4396 a întrebat:

De ce tineretul a ajuns sa citeasca asa putin? Mie imi place sa citesc, iar din cauza asta sunt privita ca o ciudata.

14 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Si mie imi place mult sa citesc si slava domnului, sunt intr-o clasa f competitiva si nu te privesc ca pe un ciudat daca citesti.

| pwp a răspuns:

Da, e trist, colegii mei nu au mai pus mana pe o carte de cativa ani!
iar cand au ca am mai citi ceva, ma intreaba:
u nu ai ce face?

pa-pa!love struck

| trustbogdan a răspuns:

Nu esti ciudata, restul sunt, stai linistita

| Darkrosse a răspuns:

Nu-i baga in seama si eu am fost asa in clasa a noua laughing colegii se uitau urat insa cu timpul au vazut ca nu pot renunta la citit si m-au lasat in pace, si am reusit sa molipsesc pe cineva cu cititul incat pana si mama ei se mira big grin ca citeste...
In orice caz sunt in clasa a 11 a acum si ink citesc si nu prea am de gand sa ma las. timpul e limitat dar gasesc eu; iar in legatura cu colegii tai, lasa-i fiindca daca ei te considera ciudata sunt niste fraieri
:* pa!

| RUMBURAK a răspuns:

Pentru ca tara ne vrea prosti.si atunci ofera perspective miult mai generoase pentru pierderea timpului dar mediocre din punct de vedere a acumulari de cunostinte.citeste oricand oricat dar nu orice.

| NickiMinaj a răspuns:

Si ce-ti pasa tie de restul lumii? Daca iti place, citeste. Niciodata nu am inteles-o p-asta. Esti privita ca o ciudata pentru ca te consideri o ciudata.

| aaaa12345 a răspuns:

Asa vrea ☺

| chrissi a răspuns:

Oh, dar eu nu pot fara citit. trebuie neaparat sa citesc, macar 5-6 pagini atunci cand nu am timp. In rest, citesc cam vreo ora pe zi. Am epuizat cam tot ce aveam in casa si imi placea( nu citesc chiar tot ce-mi pica in mana, sunt si selectiva) si acum devorez biblioteca judeteana. Dar stii? Asta ma face sa ma simt bine, iar prietenii mei ma privesc doar ca pe o persoana "citita". Plus ca mereu imi cer sfaturi despre ce sa mai citesca si ei. Nu le baga prietenilor tai carti pe gat, n-ai ce sa faci... parerea mea e ca ei pierd, fiindca citind inveti sa gandesti mai profund si mai putin superficial, sa te exprimi mai usor, dar mai ales povestea sau romanul pe care il citesti e o excelenta forma de entertainment, la fel ca atunci cand te uiti la un film.

| izuca333 a răspuns:

In primul rand, cati ani ai? daca esti in clasele 1-4 ai toate motivele sa citesti, cam este la moda in acele clase pentru ca atunci toti copii vor sa vada e cel mai destept din clasa. Dar daca esti in clasele 5-8, totul se schimba. Din clasa a cincea copii vor haine la moda, de firma si multe alte fite.La liceu e la fel si la fel si la facultate. Unii copii spun ca este mult mai interesant sa te duci in parc, la discoteca, la munte sau sa stai toata ziua pe calculator sa televizor decat sa citeasca, un lucru..."plictisitor"!

| isabella_1263 a răspuns:

Nu stiu de ce iti bati capu cu faza asta sincer, daca tu citesti o faci pentru tine, iti dezvolti gandirea, modul de a comunica...
Tinerii parerea mea au uitat sa citeasca de cand a aparut faza asta cu internetul, Tv, dar nu ii putem pune pe toti in aceeasi oala.
Si eu citesc, imi place.

| louis3 a răspuns:

Nu esti singura care citeste, si mie imi place foarte mult, insa acum mai putin, pentru ca sunt in ultimul an la liceu, si urmeaza bac-ul.Eu mai ascult si rock, deci iti dai seama cum sunt privit...

| Bloondyna a răspuns:

Si mie imi place sa citescwaiting si ce?

| ioana16 a răspuns:

Heeei. si mie imi place sa citesc big grin ma relaxeaza si de multe ori pierd notiunea timpului. cand sunt suparata iau o carte si imi trece. iar cei din jurul meu fac crize cand trebuie sa citeasca o carticia, si nu sunt in stare sa lege o fraza in limba romana. asa ca stai fara grija, noi suntem cei normali laughing

| luys a răspuns:

Depinde si de ce persoane esti inconjurata. Adevarat, ceilalti au uitat ce inseamna sa mai citeasca o carte, deoarece acum netul e la putere. Dar sunt si exceptii, de exemplu in clasa mea, sunt la liceu, am colegi care vin in fiecare zi cu cate o carte si astfel in orele care nu se fac, sau chiar in pauze ei citesc. si eu cand ii vad asa imi iau cartea cu mine... si profesorii se mira cand ne vad. Ideea e ca noua nu pasa de ce zic altii. Pentru ca daca ei ajung sa comenteze despre cei care citesc, au o inteligenta limitata. Cartea iti deschide noi orizonturi. Tu vei avea oportunitatea sa depasesti barierele impuse de gandirea ta imbogatindu-ti vocabularul si dezvoltandu-ti imaginatia, pe cand ei raman la fel...