| Alexxandrru a întrebat:

De unde provine si ce inseamna semnul pe care îl fac militarii cu mana la cap?

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

(Wikipedia )) Conform unor manuale militare moderne, salutul occidental modern a avut originea în Franța, când cavalerii s-au salutat reciproc pentru a-și arăta intenții prietenoase, ridicându-și vizierele pentru a-și arăta fețele, folosind un salut. Alții observă, de asemenea, că ridicarea vizierei cuiva a fost o modalitate de a se identifica pe sine spunând „Acesta este cine sunt și nu îmi este frică". Viziere medievale au fost, în acest scop, echipate cu un vârf proeminent care a permis viziera să fie ridicată folosind o mișcare de salut. [2] [3]
VIZIÉRĂ, viziere, s. f. 1. Partea mobilă a coifului, care apără fața cavalerului în timpul luptei.
Pentru ca acum soldatii nu mai au armura cu viziera sa ii apere, nu mai trebuie sa ridice viziera insa isi ridica mana asa cum isi ridicau vizierele in timpul medieval. E frumos ca a ramas aceasta traditie inca de atunci chiar daca au disparut armurile happy

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salutul militaresc, asa e conduita

| Andreeush a răspuns:

E o formă de salut.

| Iote a răspuns:

"semnul pe care îl fac militarii cu mana la cap" se numeste "salut". Este salutul militar. In rest, ti-a explicat @MiaSunshine.