| justyoung9 a întrebat:

De unde vine expresia pe care o spunem noi cand cineva nu intelege ceva, "esti turc"? Dau funda..Mersi anticipat!

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

În istoria noastră, multă vreme am avut probleme cu strămoșii turcilor, otomanii. Prin urmare, am fost "certați" cu ei, deci nu ne-am înțeles. Nu ne-am înțeles, ei n-au înțeles, noi nu i-am înțeles pe ei, deci...de aici vine vorba.
În plus, putem lua în considerare încercările de negociere cu ei, în care noi : n-avem să vă dăm, iar ei nu ne înțelegeau, așa că mai omorau câteva mii de-ai noștri.
Nu africanii, nu nemții, nu americanii, ci turcii.
Mai avem o situație: turcii au fost mereu negociatori foarte buni, ca și negustori. Secole de-a rândul turcii au acționat ca și intermediari între est și vest. Una dintre cele mai bune metode pentru situația în care negociezi cu o persoană de altă limbă este să te prefaci că nu înțelegi. Omul explică și explică și explică, tu te prefaci că nu înțelegi. Am văzut tehnica asta folosită de români, în Germania. Neamțul spunea "20" românu se făcea că înțelege "2" și o ducea așa foarte vesel și zâmbitor până exaspera neamțul, apoi spunea "12".și neamțul accepta, doar ca să scape de tipul care "nu înțelegea".

| darrio2007 a răspuns:

Turcul nu stia romaneste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu intelegem turca?

| R0R0 a răspuns:

Esti "turc" cand nu intelegi ce zice romanul.

| blAster85 a răspuns:

Pentru ca nu vorbim turrceste, e ca si cum ai vorbi cu un turc care nu vorbeste romaneste.si plus ca suna amuzant si automat cand spui la cineva"esti turc"te gandesti la"prost"laughingca si cum ar fi un sinonim

| justyoung9 explică (pentru blAster85):

Ok...atunci : de ce se zice "esti turc" si nu "esti african" sau orice alta natie?

| blAster85 a răspuns (pentru justyoung9):

Uite ti-a raspuns coloo mai bine ca mine.asta voiam sa spun si eu ar putea spune esti"englez, neamt, american"dar se pare ca avem ceva trecut cu turcii.happy

| justyoung9 explică (pentru blAster85):

Ok. apreciez intentia!

| Jager a răspuns:

E o expresie istorica. Cu siguranta stii ca am avut batalii cu turcii. Probabil are ca origine istorică interacţiunea involuntară a românilor cu solii trimişi după biruri prin Moldova şi Valahia.