| Magheti_Cristi_1995 a întrebat:

Deci, eu is in a 7- a si vreau sa ma bag la mate info. in a 5-a am luat premiul 2 in a 6-a am luat premiul 1. acu nu stiu ce premiu dar sper ca doi. si de ce trebuie sa invat atatea meterii in plut cand pentru it imi trebuie mate?

2 răspunsuri:
| AleexisViol3t a răspuns:

1.Esti abia clasa a 7-a. De unde stii ca nu te vei răzgândi la finalul clasei a 8-a si te vei duce spre un profil in care ai nevoie de alte materii, nu doar de matematică?
2. Se predau si alte materii pentru cultura ta generala, pentru a avea habar de ele si trebuie sa le înveți, in primul rand, pentru a avea mai multe cunostinte, in al doilea rand, pentru a te ajuta la media generala de la finalul clasei a 8-a, cea care se aduna cu media de la examen.
Ca sa intri la mate-info si ca sa înveți ca lumea, trebuie sa intri la un liceu bun, si pentru asta ai nevoie si de romana si de matematică pentru examen.
Succes la scoala!

| KidStylinson a răspuns:

In clasa a 8-a vei da doua examene pentru admiteri la licee: unul la limba romana si unul la matematica. Aceste examene constau pe toata materia pe care ati studiat-o din clasa a 5-a pana in a8-a. Pentru a intra la un liceu conteaza NUMAI notele pe care le iei in examenele respective, si NU CE PREMII AI LUAT in clasele anterioare.
Si in legatura cu intrebarea ta "de ce trebuie sa invat si la alte materii?", pai uite, la mate-info o sa te bazezi mai mult pe informatica si NU pe matematica. O sa faci informatica intensiv. Si pe langa matematica si informatica mai trebuie sa inveti si pentru celelalte materii pentru a avea o medie anuala buna. La un liceu bun nu te tine nimeni cu o medie mica!