| Minty a întrebat:

Detectivul Poirot sau Sherlok Holmes?
Eu il prefer pe Poirot? Voi?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Amandoi reprezinta tipul ideal de detectiv; mi se pare, insa, ca Holmes e mai complex, alaturand istetimii si detaliul cercetat stiintific, pe cand Poiroi dezleaga enigme politiste numai cu ajutorul deductiilor logice favorizate de vestitele sale "micute celule cenusii". Mare nevoie am avea si noi de unul dintre ei; poate ca atunci ar putea fi rezolvat si miserul dispariei Elodiei!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poirot, indiscutabil. Mai ales ca romanele Agathei Christie sunt cam singurele romane politiste pe care le pot "digera". Dar, imi place la fel de mult Comisarul Maigret din romanele lui Georges Simenon.

| pwp a răspuns:

Eu nu am auzit de Poirot, asa ca aleg Sherlok Holmes love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sherlock Holmes mi-a placut mereu. Hercule Poirot are un aer de baba rasuflata si excesiv de pedanta.

| emillie a răspuns:

Poirot (in special imi plac cazurile mai mult)

| FanatiK a răspuns:

Clar Poirot big grin e mult mai interesant!
Serlok e de moda veche ...toti sau luat ca el!

Răspuns utilizator avertizat
| anaasmilee a răspuns:

Eu pe sherlok holmes!happy