| Spitz10 a întrebat:

Sal tpu.Funda.Am colectia de carti Sherlok Holmes si cand citesc foarte mult incep sa obosesc si incep ochii sa mi se umezeasca tare.De ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| limonthichera a răspuns:

Deoarece ochii sunt concentrati pe cuvinte, corneea oboseste sa stea contactata, provocand o durere pe care tu nu o simti datorita actiunii din care si, corpul uman, ca sistem automat de aparare, pune in functiune glandele lacrimale pentru protejarea globului ocular. Daca aerul in camera este uscat, lacrimarea produce deshidratarea ochiului si acesta incepe sa usture.
Sper ca te-am lamurit happy