| Zuhn a întrebat:

Diversitatea culturala si religioasa aduce un plus comunitatii in care traim?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

La ce fel de plus te referi? Plus de haos, plus de prosperitate...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Uniformitatea este lipsită de viață și dinamism.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Sau mai bine zis acceptarea lor.

| johnnny123 a răspuns:

Pai compara si tu nivelul de trai din tarile in care diversitatea culturala si religioasa este incurajata, cu nivelul de trai din tarile in care nu se accepta decat o religie si o cultura, iar cei care refuza sa se conformeze sunt persecutati.

De exemplu o tara nordica vs o tara musulmana.

| NoisyLight a răspuns (pentru johnnny123):

Compară și România cu Dubai. laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru NoisyLight):

Nu stiu daca este o comparatie foarte relevanta pentru discutie.
Romania nu este vreun exemplu de toleranta a diversitatii, iar Dubaiul nu este chiar un paradis pentru toata lumea.

In Dubai o duc foarte bine membrii clasei privilegiate. Muncitorii pe care-i importa de prin toata lumea sunt practic sclavi. Iar cu toata deschiderea lor spre occident, atmosfera nu este deloc cea dintr-o democratie occidentala.

Eu unul nu as locui in Dubai nici daca as fi director de multinationala.

| Dismally a răspuns:

Aduce plus de diversitate poate, cam atat - sau poate si plus de conflicte. Uita-te ce se intampla cu comunitatile musulmane din Franta, Suedia, Anglia etc. Ti se pare ca au adus un plus societatii? - si cand spun plus nu ma refer la decapitari...

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

| Goddessss a răspuns:

Nu

| StefanChriss a răspuns:

Diversitatea culturala poate aduce un plus societatii atat timp cat inglobeaza obiceiuri, traditii, meserii, etica si prin asta creeaza o comunitate multilateral dezvoltata. Din pacate acest lucru este dependent de lipsa (sau nu) a prejudecatilor membrilor acelei comunitati.

| NoisyLight a răspuns:

Da, dar numai atunci când nu este implicat și fanatismul.