| Holmes a întrebat:

Este o intrebare stupida, dar ce inseamna mai exact nazismul?

Răspuns Câştigător
| IncorrectUsername a răspuns:

Nazismul sau național-socialismul (german) a fost ideologia și politica totalitară naționalistă, rasistă, antisemită și anticomunistă a Germaniei naziste, care au fost aplicate în timpul dictaturii lui Adolf Hitler în statul german între 1933 și 1945. Cuvântul "nazism" provine de la prescurtarea numelui național-socialism (Nationalsozialismus, prescurtat pe nemțește Nazi, pronunțat /ˈna. t͡si/, v. AFI). În 1921 Hitler a devenit liderul Partidului Muncitoresc German Național-Socialist (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, scurt NSDAP), iar la 30 ianuarie 1933 cancelarul (prim-ministrul) Germaniei, al Reich-ului german, cunoscut drept Al treilea Reich.
În momentul de față, în Germania, nazismul precum și folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări și chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a svasticii, nu este permisă în Germania decât în cazuri excepționale.
Funda?happy

8 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

. national-socialism.
*-*

| Salahadin73 a răspuns:

A fost ideologia politica a lui Hitler

| ARF a răspuns:

Nazismul sau național-socialismul (german) a fost ideologia și politica totalitară naționalistă, rasistă, antisemită și anticomunistă a Germaniei naziste, care au fost aplicate în timpul dictaturii lui Adolf Hitler în statul german între 1933 și 1945. Cuvântul "nazism" provine de la prescurtarea numelui național-socialism (Nationalsozialismus, prescurtat pe nemțește Nazi, pronunțat /ˈna. t͡si/, v. AFI). În 1921 Hitler a devenit liderul Partidului Muncitoresc German Național-Socialist (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, scurt NSDAP), iar la 30 ianuarie 1933 cancelarul (prim-ministrul) Germaniei, al Reich-ului german, cunoscut drept Al treilea Reich.

În momentul de față, în Germania, nazismul precum și folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări și chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a svasticii, nu este permisă în Germania decât în cazuri excepționale.

Le-am gasit pe Wikipedia C:

| IncorrectUsername a răspuns (pentru ARF):

M-ai copiat.angry

| liliacALB a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Nu, a copiat exact de unde ai copiat si tu. De bun simt este. ori dai linkul ori povestesti din bagajul personal de cunostinte. No offense, strop de lumina!

| ARF a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Nu, nu te-am copiatbatting eyelashes
Spre cunostinta ta, eu mereu caut pe wikipedia, daca nu gasesc pe wikipedia caut pe alt site :*

| Andreas23 a răspuns:

Nazism= național-socialism.

| ThingOfYou a răspuns:

Eu cred ca e ceva legat de nas