| Panteraa a întrebat:

Am o intrebare cam stupida. Ce inseamna a fi optimist?

Răspuns Câştigător
| LexieG a răspuns:

Nu este o intrebare stupidawinking.A fi optimist inseamna a spera mereu spre bine, de exemplu: daca ploua un optimist va spune: lasa ca va iesi imediat soarele! Deci un optimist este o persoana care spera mereu la bine, si crede ca lucrurile se vor schimba in favoarea lui, adica nu renunta!winking

17 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Optimist inseamna sa gandesti pozitiv.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Sa crezi ca toate lucrurile care se vor intampla vor fi in favoarea ta si sa faci tot ce iti sta in putiinta pentru a se intampla.

| Skylerx a răspuns:

OPTIMÍST, -Ă, optimiști, -ste, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care manifestă optimism; care se bazează pe optimism, care denotă optimism. 2. S. m. și f. Persoană care manifestă optimism. – Din fr. optimiste.

| VladimirPutin a răspuns:

Să fi pozitiv

| Tsunade99 a răspuns:

Inseamna ca niciodata nu zici nu, ai incredere in tine si sti ca daca altii pot sa faca ceva ce tu nu poti nu iti pierzi increderea si reusesti.

| Classy a răspuns:

Inseamna sa ai incredere in tine, sa poti reusi ceea ce iti doresti, sa gandesti pozitiv happy

| alexralu34 a răspuns:

A fi optimist inseamna a gandi pozidiv si a vedea partea buna a lucruriilor, chiar daca sunt rele

| Panteraa explică:

As fi vrut sa dau la toti funda dar nu pot. Multumesc tuturor din suflet.

| Ella3133 a răspuns:

A fi optimist adica a gandi pozitiv happy

| marina28 a răspuns:

A fi optimist inseamna sa vezi totul intr'un fel bun. Sa crezi in propriile puteri si in capacitatea ta de a reusi.

| Sburatorul a răspuns:

A fi optimist inseamna sa privesti increzator viitorul, sa ai ganduri pozitive. big grin

| Gabe4You a răspuns:

A fii optimist inseamna sa vezi partea plina a paharului, sa te bucuri de tot ce iti ofera viata! Daca viata iti ofera lamai, fa limonada happy asta fac optimistii! Ei sunt creativi si mereu cu zambetul pe buze si se inteleg bine cu orice tip de oameni! Cam asta este pe scurt! Pa-pa!

| 9dianaa a răspuns:

A fi optimist este şi poate să fie o opţiune pozitivă: imaginile pozitive, gîndurile pozitive, gîndurile şi aspiratiile divine, sublime, favorizează trăiri pozitive cel puţin în aceeaşi măsură în care imaginile negative, gîndurile, orientările şi mentalizările malefice induc trăiri negative.
DEPINDE DOAR DE NOI CEEA CE VOM ALEGE. te pup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna sa fii sigur pe tine si sa ai incredere in fortele proprii; sa crezi ca vei reusi pana la urma tot ce iti doresti si ce iti propui happy

| lowraider26 a răspuns:

Sa gandesti pozitiv ca totul va fi bine si nimic nu e rau

| blackmetal a răspuns:

Inseamna sa crezi ca totul va merge bine desi toti din jurul tau cred ca va merge rau, sa crezi ca poti sa faci ceea ce ti-ai propus si sa fi o persoana pozitiva. Si sa stii ca poti influenta si alte persoane sa gandeasca asa doar prin comportamentul tau, ai sa vezi happy

| CristinaNicoleta a răspuns:

A fi optimist inseamna a spera si a crede in ceva chiar daca acel lucru nu se poate intampla sau sunt sanse foarte mici. Mai inseamna sa ai o gandire pozitiva...plina de speranta!:*sper ca te-am ajutathappy