| onyka a întrebat:

FUNDA! Am nevoie de putin ajutor, nu am gasit intreaga poveste Balaurul de Mihai Sadoveanu si trebuie sa vorbesc despre ea la scoala. Habar nu am ce sa spun! Am gasit doar rezumate dar nu imi sunt de folos. Ma puteti ajuta putin? Sa imi spuneti ceva. orice. despre personaje, sau spatiu, sau timp, actiune, sau semnificatia balaurului macar, sau narator, fir narativ, gen de povestire! Orice. ceva, sau macar dati-mi niste fragmente din povestire ca le analizez eu, caci nici de aceastea nu am gasit! PLS! ORICE despre opera Balaurul de Mihail Sadoveanu! funda! mersi anticipat!

6 răspunsuri:
| LeeHyoWook a răspuns:

Http://www.referatele.com/......le-com.php Asta este povestirea Baltagului :-j l-am avut si eu anul trect, sper sa te ajute, o sa ai de citit :-? Succes :*

| Vararu_Andy_1979 a răspuns (pentru LeeHyoWook):

Este balaurul nu baltagul

| Rubby a răspuns:

"Balaurul" este a treia naratiune a volumului 'Hanul Ancutei' si este o povestire fantastica, deoarece elementele reale se imbina cu cele fabuloase. Prima parte a povestirii ilustreaza realitatea, intamplarile si personajele sunt verosimile, iar finalul naratiunii este dominat de fabulos, apar elemente de basm cum ar fi balaurul si disparitia miraculoasa a irinutei.