| AnnaMaria95 a întrebat:

Fundita! Am doua intrebari big grin. 1) De ce sticla pisată este albă? 2) Un scafandru aflat in apă poate prinde un peste?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Intrebarile tale fac trimitere la fenomenele de reflexie si refractie a luminii (daca ai nelamuriri ma poti intreba pe "privat"). Din pacate formularea vaga/inexacta poate sa te duca spre raspunsuri corecte logic, dar care nu le astepti. Exemplu:-sticla colorata intens, chiar si pisata, numai alba nu este. Un pescar(respectiv scafandru) poate prinde un peste folosind functie de situatie diverse ustensile:navod/mingioc, harpon, etc.

1 răspuns:
| magicianul19 a răspuns:

Daca ei un cui si zgarii geamul apare o dunga alba care este cauzata din cauza fortei de frecare compozitia sticlei isi modifica forma.si l-a a doua intrebare exista multe posibilitati dar nu stiu ce peste ar fi ila sa se lase prins de un scafandru aflat in apa. doar daca vrea scasfandrul cu siguranta poate prinde dar nu cu mana cred. numai daca se bag pestii in colt.