| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a întrebat:

Eu m-am împartasit joi, deci am tinut post prima saptamana a postului si acum ultima.La spovedit, parintele mi-a spus sa tin post pana sambata.Dar nu mi-a spus daca neaparat pana la ora 00:00 sau pot manca de dulce maine dimineata...
Voi ce spuneti? Pot sa mananc maine dimineata sau sa astept cel putin pana iese parintele din slujba maine pe la pranz?

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Nu,nu,nu! Sa tii post pana sambata dupa miezul noptii, cam pe la 3-4 dupa ce iese parintele de la slujba de Inviere si se sfinteste bucatele din cosul pregatit de acasa si il duci acasa bucatele sfintite si va asezati imediat la masa! In nici un caz nu poti manca de dulce sambata dimineata decat dupa ce se sfinteset parintele bucatele de la terminarea slujbei de Inviere de la miezul noptii (de la 00:00 la 04:00)!

1 răspuns:
| daniel33441 a răspuns:

Depinde daca Iisus purta sau nu ceas.