| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU,

Stiu sa sculptez in lut, stiu sa pictez, sa desenez mai bine decat multi ''artisti'' pe care ii vad pe internet dar totusi lucrez intr-o fabrica.
De ce lumea de azi omoara artistii din domeniile astea?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa cateva prezentari, expozitii, in diferite spatii accesibile.
Anunti presa, televiziunea, desczizi un blog, canale pe social media etc. etc. Cu bani putin poti deveni cunoscut, dupa care iti expui lucrari la licitatii.

TOTUL depinde de marketing si de management!

| danbnz a răspuns:

Se omoara singuri pentru ca nu stiu sa se promoveze sau fac "lucrari" pe care le plac doar ei.

| sierra1 a răspuns:

"lumea de azi omoara artistii"

nu e așa, dacă realmente ești bun, răzbești alfel doar o să promovezi (probabil) in fabrica aia

| Catrice a răspuns:

Cine te-o sinucis fratele meu? Nu tu ai decis sa lucrezi acolo?

| blackbone1776 explică (pentru Catrice):

Nu faptul ca eu lucreaza acolo este baiul fratele meu care esti fratele meu, problema este ca nu pot trai din ce mi place fratele meu, pentru ca tu nu stii sa mi zici 2 tablouri pictate de picasso ca si 99 % dintre romani de altfel fratele meu, cum sa vanda astia ca mine fratele meu ( si de facut tatuaje in saloane nu ma apuc ) (fratele meu)

| Catrice a răspuns (pentru blackbone1776):

Fratele meu vrei sa zici ca nu-s sculpturi d elita care se vând frate sau pictori care trăiesc din propriile creații frate dacă e asa eu zic sa te mai documentezi fratele meu și sa te perfecționezi frate ca nimeni nu da bani pe niște amatori frate.

| johnnny123 a răspuns:

Pai cine te impiedica sa-ti postezi si tu creatiile pe net, asa cum fac si ceilalti artisti? Pe ei de ce nu "i-a omorat" lumea?

Poate ca diferenta dintre tine si ei este ca ei s-au dedicat acestui lucru si s-au zbatut sa poata trai din asta.

| blackbone1776 explică (pentru johnnny123):

La romani ''sa poti trai din asta'' inseamna 30 mil pe luna! aia nu sunt bani prietene, si sa te imbogatesti din arta de genul, nu poti

| gabicoo a răspuns (pentru blackbone1776):

USR-istul Bulai poate laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru blackbone1776):

Ah, tu vrei sa te imbogatesti din arta... Si eventual sa faci asta intr-un an, pornind de la statutul de ilustru necunoscut. Asta este ceva mai greu.

Dar nu este vina lumii. Lumea nu are nici o obligatie sa-ti dea tie 50.000 de euro pe o sculptura. Daca vrei sa ajungi acolo, trebuie sa risti si sa-ti dedici viata acestui obiectiv in speranta ca la un moment dat se va intampla. Pana cand nu ti-ai construit un nume in domeniu, nimeni nu va plati un premium pentru creatiile tale.

| dinaprilie a răspuns:

O expresie spune ca nu e important ce ai tu de vanzare ci ce se cauta..stinsa sculptezi in lut, se cauta vibratoare, fa/le tu din lut..cam asa ceva.