| pufulete_3999 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de pictura in ulei... dar nu prea stiu tehnici si materiale necesare. Daca stie cineva tehnici si pasi pentru a face o pictura sa imi scrie si mie! Funda+vot! Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

La varsta ta inca foloseam conte şi pasteluri moi,aveam un stil agresiv intrecut de instinctul de a fi econom ceea ce e bine,intotdeauna studiile se fac pe ce e accesibil deci am avut ce umbla cu borcanele dupa mine pe la atelier
Cand ai trecut de faza scolastica poti folosi uleiul cand vrei ceva mai traditional si ai o vesnicie de petrecut la un subiect,multi recomanda ulei ca e usor de amestecat,usor de iertat dar eu zic ca deocamdata n-ai motive sa folosesti asta cand poti folosi in continuare curatabilul si accesibilul.
Deci culoarea se schimba dar stilul ramane acelasi,iar stilul se exerseaza mai usor pe ce-i ieftin,de fapt eu si acum cand am ocazia de a picta pe orice aleg creioane conte,culori pe baza de ou,acrilice caci orice as folosi, iata si narcisismul, imi iese la fel de transmisibil ca emotie si autentic.

| Necrophagist a răspuns:

Satisfactia uleiului vine dupa 30 de ani cand te dai pictor cu experienta ca ai butuci imputiti de ulei toata casa, eu sunt inca tanar si nici o lucrare de-a mea in tempera nu e mai putin geniala decat una pe lemnlaughing
Eu unul mai bine pictez pe parchet decat sa vad panza scumpa

| Necrophagist a răspuns:

Pufulete,dupa gusturi, a propos si mie-mi placea Guns n' Roseslaughing
Georgiana cersaful e scump.
Deci tot nu va inteleg eu pe voi astia cu uleiurile. Pufulete cred ca e talentata dar nu inveti sa faci un portret in 4 ani de experienta serioasa(nu vorbesc de „pictez de la 3 ani"),strici materia degeaba,de asta trebuie studiu si studiu se face pe caietul de mate,pe hartia de impachetat, de imprimanta, pe bloc sau hartie mai modesta.

| miradoniz a răspuns:

Este puțin dificil, dacă vrei ceva bine! Până îți dai mâna, mai simplu-și mai ieftin este sa folosești hârtie speciala(260 g/m2),decât pânza(pânza de 24-28 fire/cm2 trebuie sa fie bine încadrata și întinsa).Ai nevoie de o paleta,de fapt o bucata de lemn,îmbibata cu ulei-cât despre pensule, una mare pentru fond, câteva plate pentru motiv(sa spunem 2-3, de talii diferite, depinde de finețea subiectelor)și câteva pentru detalii.Ar mai fi cuțitul de paleta,ca ai nevoie de ceva,ca sa amesteci culorile.În general,suportul trebuie indus de un produs"gesso",de obicei,-pictura în ulei este coroziva, iar el reduce absorbția culorilor, și face suportul mai lucios.Mai întâi se schițează subiectul:dacă utilizezi un cărbune,atunci trebuie un fixativ,ca sa nu se amestece culorile; dacă folosești un creion,atunci foarte lejer,sa nu se vadă,după.În general,o schiță este redusa la maxim:e vorba de unghiuri diferite,de perspective, mai mult decât de subiecte; de siluete reduse la forme cât mai geometrice, deci simplificate.Detaliile le da imaginația,în ultimele straturi. Uneori se aplica un strat de fond,alteori,"gesso"poate fi de ajuns, dacă nu e destul de neted, se mai folosește glaspapir când se usucă:un strat de gesso pe lungime, un altul pe lățime.De obicei se dau 4 straturi, dar ma rog, măcar doua.Culorile se pun tot în straturi,pe zone de culoare.În mod normal începi folosind culorile de baza:alb,negru,galben,roșu,albastru, maro(dar nuanțele preferatehee hee când ești pregătit avansezi:dacă ai prea multe culori la început, riști sa se strice degeaba.Regula de aur este "de la slab la gras"; fiecare nou strat de culoare trebuie sa fie mai gras decât precedentul.Pentru ca aceste culori au nevoie sa fie diluate, se amesteca cu terebentina.Multa lume, adaugă și un sicatif, des ulei de lin.Este neinteresant,as spune, pentru ca în mod normal, culorile care se găsesc în tuburi conțin deja destul ulei crud-deci se usucă mai greu.De obicei, trebuie sa aștepți sa se usuce fiecare strat înainte de a aplica pe următorul, deci...sa spunem ca primul strat ar conține în jur de 20-30%de terebentina. După ce s-a precizat motivul,se adaugă detaliile,în retusurile finale. Varianta mult mai simpla,pentru început,cel puțin,culorile acrilice.În fine,tehnici exista o mulțime,se pot folosi cuțitul, degetele, buretele...

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee "autentica" fântânăhee hee râzi tu,râzi,dar economia este importanta, pentru ca e mai ușor și mai plăcut sa cumperi accesorii, decât sa le foloseștihee hee dar satisfacția este de mai scurta duratahee hee

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee nu cred ca e ok sa iei o bucata de cearceaf sa o pictezi în ulei(și terebentina)hee hee mi-e teama ca pânza scumpa e mai sigurahee heedar și panourile de lemn pot fi utilizate, ai dreptatehee hee

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee Cred totuși,în plăcerea de a crea, care poate îmbrăca multe forme, mai mult decât în îndemânarea tehnica.

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagist corect, de altfel, am schimbat raspunsul anterior happy

| pufulete_3999 explică:

Draga @Necrophagist: De unde stii ce varsta am? Poate sunt mai batrana ca si tine.laughing Oricum multumesc de sfat...happy

| alex99_9407 a răspuns:

Un coleg de clasa (clasa a 7a ) a facut o icoana in ulei si i-a iesit foarte bine pentru un incepator in arta cu ulei.Mi-a spus ca a folosit un borcan cu ulei si acoarele normale(colibri) si a inceput sa picteze.I-a iesit destul de bine.Profa a fost foarte impresionata de el. Sper ca ti-am fost de folos cu cv.