| NoOne18 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de pictura cu, culori in ulei, ce materiale trebuie sa am? ce e terebentina sau vernis?

3 răspunsuri:
| Jasmin19 a răspuns:

Buna!
Am sa incep sa raspund la intrebarile tale si am sa iti ofer sugestiile mele.
In primul rand, in functie de mediul de lucru (ulei, acril, acualerla) hartia trebuie sa aiba o anumita grosime. O hartie groasa este mai buna, nu vrei sa aplici acuarelele pline de apa pe o hartie subtire care sa se valureasca sub efectul umezelii.
In ceea ce priveste pensulele, exista pensule cu par sinteti si pensule cu par natural. Eu iti sugerez folosirea pensulelor cu par sintetic pentru acril si pensule din par de porc pentru ulei.
Pentru amestecarea culorilor iti recomand o paleta simpla pentru acuarele si una din lemn pentru ulei.
Un alt aspect de avut in vedere este alegerea efectiva ayonurilor de culoare. Alege tuburile singulare de culoare astfel sa iti compui singur o trusa de culori care sa contina urmatoarea cromatica de baza: alb de titan sau zinc, albastru ultra marin, albastru cobalt, albastru de prusia, rosu vermilion, rosu carmin, galben cadmiu, galben lemon, ocru galben, umbra arsa, siena asra, verde smarald, negru.
Terebentina este o substanta incolora cu miros intens, inflamabil care este folosita in special la obtinerea unor produse din rasina, mai moi, elastice printre astea fiind lacurile, chitul. De asemenea este folosit de pictori ca diluant al vopselelor uleioase.
Vernisul este o solutie formata din rasini naturale sau artificiale, care aplicata pe anumite obiecte, formeaza la uscare un strat neted si lucios cu rol ornamental sau protector.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Iti urez succes!

| NoOne18 explică (pentru Jasmin19):

Daca vreau sa pictez pe panza, cu ce trebuie sa amestec culorile? cu ulei de in sau terebentina? iar vernisul pe ce obiecte mai exact se aplica? pe lemn, panzasau altceva?

| Jasmin19 a răspuns (pentru NoOne18):

Pentru panza ti-as sugera uleiul de in, iar vernisul se poate aplica pe orice doresti sa folosesti.