| anonim_4396 a întrebat:

Hei, vreau sa imi cumpar niste creioane colorate si nu stiu care sunt mai bune dintre :
Marco Raffine, Marco Renoir Fine Art sau Faber Castell.
Sunt pe arhitectura si vreau niste culori bune pentru desene, naturi statice, desene cromatice.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu pentru desene am folosit Marco Raffine si le recomand cu caldura, desi... parca nu se imbina foarte bine (cele colorate), dar pentru arhitectura, pe acestea le recomand.

Chiar si acea trusa premium cu creioane, carbune si grafit, 2 tipuri de guma, creta si mai multe pe acolo, este foarte buna, parerea mea cel putin. Sa nu mai zic de stil big grin

Numai bine si bafta in ceea ce faci! ^_^

| AdrianaAlexandraSr02 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am mai auzit si eu de creioanele colorate de la Marco Raffine ca sunt bune, dar vreau unele care sa se imbine intre ele.

| DoarBogdan a răspuns (pentru AdrianaAlexandraSr02):

Daca vrei sa se combine bine... incearca pastelurile de la F.C.
https://www.fabercastell.ro/pasteluri

| TheWznd a răspuns:

Ia-ți câteva nuanțe (4-5) din fiecare brand care îți place și încearcă să desenezi cu ele. Vezi care se potrivesc cel mai bine cu stilul tău. Toate creioanele profesionale sunt bune, dar important e să găsești ceva cu care să te simți tu confortabil să lucrezi. Pe lângă cele menționate de tine mai recomand să încerci Prismacolor, Koh-I-Noor, Denwer

| Diana1306 a răspuns:

Buna. Prietena mea deseneaza foarte mult si ii ies niste desene super tare. Ea mereu vrea sa foloseasca creioane de calitate ca sa iasa un desen reusit. Din spusele ei, creioanele Faber Castell sunt foarte bune pe care le foloseste si ea, dar mai are si de la alte marci care sunt bune. Eu iti las site-ul de unde si-a cumparat creioanele, unde gasesti mai multe marci si detalii despre ele.
https://www.gardianul.ro/copii/cele-mai-bune-creioane-colorate/