| anonim_4396 a întrebat:

Hello, ati citit Miorita, nu? Mitul mioritic, hehe, este superb, de fapt, nu chiar, nu ma prea impresioneaza, este doar o scurta poveste, sa zic asa, dar, intrebarea: De ce moldoveanu' s-a lasat 'omorat' de cel ungurean si cel vrancean? Adica, de ce nu a luptat, de ce nu s-a impotrivit celor 2, sa lupte pentrua supravietui, sa-si apere viata? Hm, buna intrebare, nu? Chiar ma intereseaza tare, cum de s-a dat batut de indata, si i-a raspuns oitei barsane ca "daca-ar fi sa mor"..etc.etc. happy Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| zaloz a răspuns:

El nu se lasa omorat pentru ca nu exista un el... povestea e de maituiala de fapt autorul care e necunocut s-a referit la ce conteaza in viata e ceva de genu : " multi o sa incerce sa iti faca rau da tu trebuie sa continui sa ii ignori si sa gasesti ce e important in veata... " de asta el vorbeste de familie si nusnta si ignora ugicasii.

| iccecrim a răspuns (pentru zaloz):

Suuuuperb raspuns, m-a impresionat, sincer ai o minte lucida si logica. Este adevarat ceea ce-ai spus si sunt de acord cu tine 100 %. Multumesc pentru raspuns, tine funda, o meriti. Bafta!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu apare in balada un refuz de a lupta. Testamentul este facut in eventualitatea mortii. Poetul anonim este interesat sa comunice intr-o forma artistica desavarsita si rascolitoare comuniunea omului cu natura, cu fiintele alaturi de care si-a petrecut viata.

| Wøodenpints a răspuns:

Era bat. Ca orice moldovean care se respectă.

| Northern a răspuns:

E o moarte ipotetică.Nu asta încercă autorul anonim să scotă în evidență, ci legătura strânsă dintre animale și om.

| mihaelaalol a răspuns:

Nu se stie daca a murit.Ideea ar fi ca este o simpla posibilitate(el crede ca va muri--de aceea isi face testamentul, dar nu se stie daca asta chiar s-a intamplat cu adevarat)big grin

Răspuns utilizator avertizat
| iccecrim a răspuns:

Nu ziceti ca-mi fac temele, deoarece sunt doar curioasa.