| flavius01 a întrebat:

Hey! Am mai pus aici cateva idei de scenariu/film aici si mai vin azi cu una. Astept parerile voastre sincere! De data aceasta ma gandeam la un comisar pe nume Johnny sa zicem. Acesta primeste cazul unei morti al unei fete de doar 17 ani ce a murit intr-un club din cauza unei supradoze. Toti cunoscutii ce au fost interogati au zis ca este imposibil ca fata sa fi consumat droguri de dinainte si ca dovada au adus analizele fetei facute cu cateva luni in urma pentru un control de rutina. Rezultatul autopsiei si al analizelor toxicologie scot la iveala un alt secret si anume faptul ca fata nu a consumat un singur fel de droguri, ci o combinatie de mai multe droguri in gramaje foarte concentrare astfel incat ori deveneai dependent pe loc ori mureai, acest nou "mix de drog" fiind foarte puternic. Uitandu-se pe camere de supraveghere ale clubului respectiv, politia nu a reusit sa gaseasca nimic asa ca ancheta a ajuns intr-o faza de repaus. Cateva zile mai tarziu, un baiat de doar 16 ani moare in alt club din aceeasi cauza. De data aceasta camerele de supraveghere au inregistrat un barbat care s-a vazut clar cum i-a dat o pastila din acel drog ucigas. Barbatul a fost localizat acesta avand dosar penal deja, au reusit sa confiste o cantitate destul de mica totusi din acel drog si au mers la sectie. Situatia se complica atunci cand barbatul moare brusc, aparent fara motiv in sala de interogatorii. Desi politia a vrut sa ii faca autopsia, familia s-a opus categoric asa ca politia si comisarul Johnny nu a ramas decat cu drogurile periculoase care aveau un insemn specific pe ele: un sarpe. Pe parcursul urmatoarelor luni au murit alte persoane din cauza acestor droguri, iar putinii suspecti mureau din senin in sala de interogatorii. Viata comisarului Johnny incepea sa fie pusa sub presiune, cei de sus cerandu-i sa opreasca acesta organizatie care omoara zeci de tineri cu acele droguri iar, in paralel, se afla sotia sa care era neglijata de acesta. Totusi, in putinul timp petrecut impreuna a observat ca comportamentul acesteia s-a schimbat enorm, ea devenind irascibila, iritata si nervoasa imediat si la orice detaliu care o deranja. Intre timp, un alt tanar moare si apare un suspect care este prins si ajunge sa declare. Acesta a declarat ca nu stie cine este seful organizatiei, i-a zis comisarului ca va muri probabil in cateva minute dar i-a dat o adresa unde se afla o mica fabrica unde se produceau droguri (o parte din ele). Exact cum a zis, suspectul a murit in cateva minute, s-a facut o autopsie care a reusit sa arate ca pacientul a murit otravit. Intre timp, comisarul a mers la adresa respectiva, unde dupa un schimb de focuri puternice au reusit sa aresteze destui suspecti. Cativa dintre acestia au dat un nume foarte important, cel al unui barbat important din acel oras, suspectii sustinand ca acesta era seful organizatiei. Acestia decid sa il puna sub urmarire pentru a vedea daca are ceva de-a face cu acea organizatie. Intre timp, sotia comisarului este gasita aproape moarta in urma unei supradoze exact din acelasi drog. La spital, afla ca aceasta a pierdut sarcina de care nu stia iar apoi a fost internata intr-o clinica de dezintoxicare. Cateva saptamani mai tarziu politia a arestat barbatul care s-a dovedit ca a avut contacte cu diferiti dealeri de droguri din oras. La interogatoriu, acesta s-a declarat nevinovat si a fost eliberat pe cautiune de catre sotia sa. Cateva zile mai tarziu, politia afla ca barbatul s-a sinucis, lasand totul in ceata. Totusi, politia credea ca situatia s-a remediat si ca acea organizatie se destrama in urma decesului sefului. Peste cateva luni cand este eliberata si sotia comisarului care nu vrea sa se mai intoarca cu acesta si merge sa locuiasca cu mama sa, alti tineri mor din cauza acelui drog. Mai multi suspecti sunt prinsi, acestia zic cateva adrese/nume iar apoi mor otraviti fara sa inteleaga cineva cum. Politia merge pe diferite piste, dar niciuna nu conduce la vreun rezultat. Intre timp sotia comisarului contacteaza pe dealerul care i-a dat acele droguri, dorind sa intre in afacerea de distributie. Dupa ce este pusa la proba cateva saptamani cu cantitati mai mici ea intra in organizatie si afla si secretul mortilor suspectilor: Cand intra in organizatie, tuturor le este implantat un cip in mana, iar cand esti prins de politie cipul emana o subst otravitoare ca sa se asigure ca nu apuci sa spui politiei mai nimic. Ea isi pune acel cip si incepe sa distribuie droguri. Ca sa scurtez spre final (ar mai fi mult de zis), politia descopera ca un agent dadea informatii organizatiei si de asta au scapat ei atata timp, sotia comisarului afla ca sefa organizatiei este acum sotia barbatului ce a murit (dealerii au contactat-o dupa moartea acestuia ca sa preia afacerea de care ea stia deja, iar ea a acceptat) iar sotia comisarului dupa ce a aflat a mers la poltie si a zis tot dupa care a murit din cauza cipului (s-a razbunat pentru pierderea sarcinii afland secretele din spatele organizatiei). Sefa organizatiei este arestata si condamnata la inchisoare pe viata, iar comisarul ramane cu fiica lor (avea si o fiica)

5 răspunsuri:
| Lykee a răspuns:

Wow parca ar povesti scenariul unui film de actiune de la Hollywood.Este foarte bun mie imi place mult doar ca daca ai mai fi adaugat putina actiune ar fi fost perfect!

| flavius01 explică (pentru Lykee):

Ms mult! Bine, acum nu am vrut sa umplu tot ecranul cu povestea si am rezumat-o la maxim. Dar ar avea mai multa actiune daca ar fi pe larg povestita big grin

| victortiti89 a răspuns:

Foarte interesanta ideea, si eu am unele, suntem in aceeasi situatie...nu stii, cumpara cineva idei? merci!:

| flavius01 explică (pentru victortiti89):

Mai, chiar idei nu cumpara nimeni. Daca chiar vrei sa faci ceva, singura solutie este sa incepi sa scrii ideile (opera in proza daca nu stii direct sub forma de scenariu). Oricum, cel mai bine e sa incepi sa scrii online pentru inceput pentru a vedea ce parere au si altii. Daca le place, merita sa scrii ideea si dupa sa vezi ce poti face cu ea.

| victortiti89 a răspuns (pentru flavius01):

Am scris vreo 3 scenarii in engleza, dar cica la Holly n-am nicio sansa! Accepta cineva din Romania asa ceva? Pe ce site-uri sa intru sa aflu mai multe?happy