| LittleLady a întrebat:

Am o intrebare pentru persoanele care cunosc. sa zicem ca o persoana are o mica afacere. era insurat insa de cativa ani nu se mai intelegea cu sotia asa ca hotarasc sa se desparta,dar fara divort pentru ca doamna fuge in alta tara. barbatul isi extinde afacerea,dar la scurt timp moare. se constata ca o fost otravit,iar primul suspect este fratele lui. banuit ca l-ar fi otravit pe fratele lui pentru a-i prelua afacerea,este acuzat, dar fara prea multe crime. Dupa cateva luni de indelungata ancheta se gaseste adevaratul faptas.era sotia. Fratele victimei considera ca a fost acuzat pe nededrept. In acest caz este corect daca va merge la Avocatul Poporului?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce sa faca la Avocatul Poporului?
Doar daca a fost arestat preventiv pe perioada cercetarii penale poate cere despagubiri in instanta.

| LittleLady explică (pentru Ioandelasal):

Da.am uitat sa mentionez dar la asta ma refeream.astfel i-ar fi fost incalcat un drept.are motiv sa apeleze la avocatul poporului in acest caz. dar pe cererea scrisa trebuie mentionata toata povestea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LittleLady):

Nu are nici un rost, Avocatul Poporului nu ii poate acorda despagubiri pentru arest.
Pentru obtinerea despagubirilor reprezentand daune materiale si morale trebuie sa se adreseze instantei de judecata.

| LittleLady explică (pentru Ioandelasal):

Ok. am nevoie de o situatie in care o persoana sa ceara ajutorul avocatului poporului. M-am mai gandit la ceva. daca un magazin iti vinde un produs expirat.aici poate actiona avocatul poporului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LittleLady):

Regulamentul TPU interzice facerea temelor.
Citeste L.35/1997, republicata in 2004 si te lamuresti cu atributiile Avocatului Poporului.

| mgtow a răspuns:

Rezolva treaba in instanta cu magistratii si acuzata de crima.

| LittleLady explică (pentru mgtow):

Deci nu are motiv sa ceara ajutorul avocatului poporului? sa zicem ca pe timpul acuzarii a fost retinut 24 de ore, sa zicem. atunci i s-a incalcat un drept.

| mgtow a răspuns (pentru LittleLady):

El nu intervine in situatii de acest gen, un om a facut puscarie ani de zile apoi afla ca nu a fost vinovat si nu l-au despagubit cu nimic.

| LittleLady explică (pentru mgtow):

Dar in ce fel de situatii poate interveni?

| mgtow a răspuns:

Avocatul poporului intervine pentru apararea drepturilor si libertatilor fundamentale in cazul incalcarii acestora de catre stat sau reprezentanti ai statului. mentionez ca desi cedo asigura in principiul acelasi lucru (in limita drepturilor prevazute in conventie si protocoalele sale aditionale), pentru a te adresa acestei instante ai nevoie de o hotarare definitiva si irevocabila a instantelor romane cu privire la dreptul incalcat.